پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اجرای پروژه "ترسیب کربن" در استان یک پروژه داخلی است نه بین‌المللی
بازدید : 176 13 دی 1396 13:14 شماره :45841
مدیرکل منابع طبیعی استان در گفت‌وگو با صدای زنجان اعلام کرد
اجرای پروژه "ترسیب کربن" در استان یک پروژه داخلی است نه بین‌المللی

آقاجانلو: متاسفانه یکسری از افراد بدون اطلاع از ماهیت پروژه نسبت به انتشار مطالب خلاف واقع اقدام می‌کنند.

مدیرکل منابع طبیعی با بیان اینکه " اجرای پروژه ترسیب کربن یک پروژه داخلی است نه بین المللی" به انتشار مطلبی در یکی از خبرگزاری‌های استان که اجرای این پروژه را مصداق نفوذ دشمن در روستاهای زنجان دانسته بود، واکنش نشان داد.

 خلیل آقاجانلو در گفت‌و‌گو با خبرنگار صدای زنجان، با اشاره به تغییرات جوی رخ داده و کاهش بارش ها و تغییر نوع بارندگی از برف به باران ، این عوامل را زمینه ساز ایجاد کانونهای گردوغبار در استان اعلام و اجرای پروژه ترسیب کربن را گامی مهم برای مقابله با پدیده بیابانی شدن دانست و از شناسایی 2 منطقه برای عملیاتی شدن آن طرح در سال آینده خبر داد.
وی با عنوان اینکه ماهیت این پروژه کاملا فنی می‌باشد، در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه انتشار مطلبی در قالب یادداشت مبنی بر "نفوذ دشمن در روستاهای زنجان با پروژه ترسیب کربن" در یکی از خبرگزاری های استان را قابل قبول ندانست و گفت: متاسفانه یکسری از افراد بدون اطلاع از ماهیت پروژه نسبت به انتشار این موضوع اقدام می‌کنند در حالی که اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در راستای توجه به اهداف و رسالت‌های سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری که همان حفظ و حراست از عرصه‌های طبیعی و ملی می‌باشد، اجرای این پروژه مهم را در دستور کار جدی قرار داده است.
وی با بیان اینکه سرعت تغییرات طبیعی امروزه بسیار سریع‌تر از گذشته است و به شکل مدام تغییر می‌کند، افزود: تخریب منابع طبیعی سبب بروز ریزگردها شده است و می‌توان گفت ریشه ایجاد بیابان فعالیت انسانی بوده و خود انسان به عنوان عامل اصلی در این امر دخیل است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با اشاره به یکی از دلایل ایجاد بیابان گفت: یکی از دلایل ایجاد بیابان از بین بردن پوشش گیاهان است که متاسفانه امروزه شاهد آن هستیم.
وی گفت: با این روند سرعت تغییرات منابع طبیعی، اقدامات اصلاحی و احیایی نتیجه بخش و پاسخگو نیست و همانطور که مشخص است کشور ایران یک سوم میانگین دنیا بارندگی دارد و حدود سه برابر دنیا هم تبخیر صورت می‌گیرد و همین امر سبب شده است که کشور ایران، همه ساله با مشکلات خشکی و خشکسالی روبرو باشد.
آقاجانلو افزود: اولویت اصلی ما در منابع طبیعی، بحث آموزش و ترویج است که باید این موضوع به خوبی در بین مردم اطلاع رسانی شده و از معایب تخریب منابع طبیعی گفته شود.
 

 


 کلیه چاه‌های غیرمجاز سطح استان زنجان تا پایان سال 96 و ابتدای سال 97 مسدود می‌شوند.

وی آتش سوزی، تصرفات، آفات و بیماری‌ها، حفر چاه‌های غیرمجاز را از عوامل اصلی تخریب منابع ملی و طبیعی عنوان کرد و گفت: در آخرین جلسه شورای حفاظت آب که با حضور استاندار و مدیرکل دادگستری برگزار گردید، مقرر شد تا اواخر سال جاری و اوایل سال 97 کلیه چاه‌های غیرمجاز مسدود شوند.
این مقام مسئول با اشاره به بهره‌مندی اداره کل منابع طبیعی از ظرفیت های بخش خصوصی جهت حراست و حفاظت از اراضی ملی و تجهیز یگان حفاظت این دستگاه عنوان کرد: خوشبختانه میزان آتش سوزی‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 6 درصد کاهش داشته است 0  

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان در پاسخ به سئوالی مبنی بر افزایش جاده‌کشی‌ها"  "

در استان زنجان نیز گفت: معتقدیم نباید به بهانه توسعه منابع طبیعی را نابود کنیم ولی آنچه در حال حاضر در حوزه جاده‌کشی مطرح می‌باشد آن است که عمده این عملیات در اراضی ملی و طبیعی فرآیند قانونی را طی می‌کنند.
وی برخورد با متخلفین اراضی ملی را از وظایف اصلی یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و دستگاه قضائی دانست و گفت: با اقدامات انجام شده و پیشگیری‌های لازم، کاهش قابل ملاحظه‌ای در میزان آتش سوزی‌ها داشته‌ایم.
آقاجانلو همچنین پرداختن به موضوع آبخیزداری را از اولویت های اصلی و اساسی فعلی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اعلام کرد و با اشاره به تخصیص 40 درصدی اعتبارات این بخش افزود: به محض مساعد شدن وضعیت آب و هوایی استان در تمامی شهرستان ها عملیات آبخیزداری اجرایی می گردد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با تاکید بر اینکه تخلیه بی‌رویه آب‌های زیرزمینی محیط زیست و منابع طبیعی را تهدید می‌کند، بیان کرد: اداره کل محیط زیست و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری تنها دستگاه‌های متولی حفظ منابع طبیعی در استان نیستند ، باید از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد برای ترویج فرهنگ حفظ منابع طبیعی استفاده کرد تا شاهد آثار سوء بهره‌برداری‌های غیر اصولی از طبیعت نباشیم که امیدواریم این مهم مورد توجه دلسوزان منابع ملی و طبیعی قرار گیرد.

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :