پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - جلسه شورای مدیران با هدف گرامیداشت "هفته منابع طبیعی" در اداره کل تشکیل شد
بازدید : 195 21 بهمن 1396 7:45 شماره :46661
با حضور معاونین و مسئولین اداره کل منابع طبیعی استان زنجان؛
جلسه شورای مدیران با هدف گرامیداشت "هفته منابع طبیعی" در اداره کل تشکیل شد
 

به منظور پیشبرد اهداف سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری و با حضور معاونین و مسئولین مربوطه، جلسه شورای مدیران  با هدف گرامیداشت "هفته منابع طبیعی" در اداره کل تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان، در این مراسم حجت‌الاسلام رحیمی نیا، نماینده ولی فقیه در اداره کل ضمن تاکید بر لزوم انسجام کامل در اجرای ویژه برنامه های هفته منابع طبیعی و بهره‌مندی از ائمه جماعات و فرمانداران برای پیشبرد اهداف سازمان در استان زنجان به فعالیت معاونت تبلیغی در زیرمجموعه حوزه علمیه زنجان که زیر نظر مرکز مدیریت حوزه های علمیه قم فعالیت می‌کند اشاره کرد و افزود: در راستای صرفه‌جویی در هزینه‌ها و گسترده شدن حوزه فعالیت سفیران انفال، از سال 97 تفاهم نامه مربوطه برای اعزام سفیران به مناطق هدف استان زنجان با این نهاد منعقد خواهد شد.

وی ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، 11 اسفند 96 مدیرکل به عنوان سخنران قبل از خطبه نماز جمعه فعالیت‌های انجام شده را برای مردم تشریح خواهد کرد.

 

 

 

محمدرضا گل‌محمدی، رئیس اداره آموزش و ترویج نیز هفته منابع طبیعی را فرصتی دانست تا عملکرد و اهداف اصلی سازمان به اطلاع مردم رسانده شود چرا که عمده مردم با سیاست‌گذاری‌ها و وظایف دستگاه آشنایی ندارند.

وی از بین رفتن آب، خاک، نابودی جنگل و مرتع را از دغدغه‌های اصلی منابع طبیعی اعلام کرد و ادامه داد: معتقدیم دانش‌آموزان بهترین همیاران منابع طبیعی هستند، در نتیجه ضروری است تا مسئولین و همکاران در هفته منابع طبیعی با حضور در مدارس به عنوان سخنران اهداف و فعالیت های اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری را تشریح کنند، البته هر روز حداقل در 3 مدرسه در مرکز استان زنجان همکاران و کارشناسان حضور خواهند داشت که ضروری است این مهم در شهرستان ها نیز پیگیری گردد.

وی تبلیغ را از اجرای پروژه‌های حفاظتی نیز موثر دانست و بر لزوم جذب خیرین منابع طبیعی تاکید کرد و افزود: متاسفانه نقش منابع طبیعی و ارتباط آن با حیات و زندگی برای مردم تشریح نشده است.

این مقام مسئول با اشاره به استقبال ارگان‌ها و نهادهای مردم‌نهاد برای حضور مسئولین اداره کل و کشت نهال ابراز کرد: در نظر داریم تا در هفته منابع طبیعی طبق درخواست سازمان زندانها در مجتمع کشت و صنعت سلطانیه اقدام به نهالکاری و کلنگ‌زنی برای راه‌اندازی مجتمع کشت گیاهان دارویی نمائیم.

وی با اشاره به استقبال ادارات و دستگاه‌های دولتی و خصوصی برای اجرای برنامه‌های منابع طبیعی و کشت نهال از برنامه‌های دانشگاه‌ زنجان و برگزاری برنامه شرکت نفت در این هفته گفت.

 

 

 

حسام عاقلی، رئیس منابع طبیعی سلطانیه بر لزوم تبلیغات گسترده برای گرامیداشت هفته منابع طبیعی در شهرستان‌ها به ویژه روستاها تاکید کرد.

علی داداشی، رئیس منابع طبیعی ایجرود نیز دیدار با امام جمعه، فرماندار، حضور در جایگاه کمیته امداد با هدف توزیع نهال، کلنگ زنی پارک جنگلی حلب با حضور مسئولین، توزیع بروشورهای منابع طبیعی در نماز جمعه، سخنرانی یکی از مسئولین منابع طبیعی به عنوان سخنران نماز جمعه، اجرای مراسم نهالکاری در روستای "ینگی کند" با همکاری سپاه را از جمله برنامه‌های این شهرستان در هفته منابع طبیعی دانست.

حسین حسینی‌منفرد، مدیر اجرایی مدیریت جامع منطقه پایلوت آرپاچای بر لزوم تدوین برنامه جامع سالانه و ابلاغ آن به شهرستان‌ها و تشکیل کارگروه حفظ آب و خاک تاکید کرد و افزود: نقش موثر روستائیان در نیل به اهداف حفاظتی و حراستی اداره کل منابع طبیعی را نباید نادیده گرفت.

سیدجمال موسوی، معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان در این نشست ابراز کرد: نباید برای معرفی رسالت‌های منابع طبیعی فقط به هفته منابع طبیعی اکتفا کنیم، چرا که موظفیم برای انجام کار بنیادی و اساسی، در طول سال باید برنامه‌ریزی‌های جامعی داشته باشیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه در پارک‌های مختص اداره کل با نصب تابلوهایی  " تاریخچه و اطلاعات و پیام‌های حفاظت و حراست از منابع طبیعی " به مردم ارائه شود، تصریح کرد: معتقدیم توجه به این مهم می‌تواند در معرفی وظایف اداره کل منابع طبیعی استان زنجان به مردم موثر باشد.

 

 

 

جلیل سلطان‌نژاد، معاون فنی اداره کل منابع طبیعی استان زنجان با بیان اینکه درآمد این دستگاه از پارک ارم 480 میلیون در سال گزارش شده است، بر لزوم نصب تابلوی منابع طبیعی با هدف جلوگیری از عدم اخذ ورودی از همکاران منابع طبیعی تاکید کرد.

پیمان فقیه، معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی استان پیشنهاد کرد تا هماهنگی‌های لازم برای بازدید دانش‌آموزان مدارس از نهالستان اداره کل صورت گیرد و برای تنوع و جذابیت بیشتر در محوطه نمایشگاهی برای معرفی اهداف و رسالت های منابع طبیعی برپا گردد.

وی ادامه داد: برای یکنواختی بیشتر ضروری است تا مطالب مربوط به حضور کارشناسان منابع طبیعی در مدارس در قالب پاورپوینت گردآوری شده و به آنان برای استفاده در سخنرانی ابلاغ گردد.

غلامرضا ولیخانی، معاون برنامه ریزی توسعه مدیریت و منابع اداره کل نیز با جمع‌بندی پیشنهادات و مطالب ارائه شده در نشست از معرفی اهداف اداره کل در سطح مدارس با بهره‌گیری از مطالب نوین آموزشی و روش‌های متنوع حمایت کرد و گفت: ضروری است تا با توجه به فرسایش خاک، وجود معارضین روستایی، از بین رفتن مراتع، آموزش حفاظت و حراست از عرصه های ملی و طبیعی در مدارس استان به ویژه مدارس روستایی مورد توجه مسئولین این دستگاه قرار گیرد.

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :