پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 120 هزار سال فاصله بین دو یخ‌بندان است
بازدید : 194 20 اسفند 1396 10:47 شماره :47610
چهره ماندگار فیزیک ایران:
120 هزار سال فاصله بین دو یخ‌بندان است
 

چهره ماندگار فیزیک ایران اظهار کرد: کره‌زمین دوره یخ‌بندان و نیز دوره گرمایی را بیشتر از آنچه که زمین در حال حاضر طی می‌کند، سپری کرده است. 

  به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، پرفسور یوسف ثبوتی در چهارمین همایش منطقه‌ای تغییر اقلیم و گرمایش زمین که در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان برگزار شد، گفت: کره‌زمین دوره یخ‌بندان و نیز دوره گرمایی را بیشتر از آنچه که زمین در حال حاضر طی می‌کند، سپری کرده است. همچنین زمین در حدود یک میلیون سال گذشته دوران یخ‌بندان و میان‌یخبندان را گذرانده است. 

 وی ادامه داد: منتهی آنچه که حائز اهمیت است، این است که از یک دوره یخ‌بندان تا دوره یخ‌بندان بعدی بالغ بر 120 هزار سال باید سپری شود، این در حالی است که با توجه به تحقیقات تاریخ تمدن بشری به 10 هزار سال بیشتر نمی‌رسد. 

  چهره ماندگار فیزیک ایران افزود: تاریخ تمدن بشری بیش از 10 هزار سال ندارد و شهرنشینی، رام کردن حیوانات و مهار کردن کاشت گندم و جو در همین 10 هزار سال اتفاق افتاده است و تمام تمدن بشری در روی زمین در یک دمای کم و بیش ثابت به وقوع پیوسته است.

بنیان‌گذار دانشگاه علوم پایه استان زنجان تصریح کرد: تغییر دمای ایجاد شده در روی کره‌زمین در فاصله 100 سال اخیر اتفاق افتاده است که در 50 سال اخیر دمای زمین به میزان 2 درجه سانتی‌گراد افزایش یافته است. 

  ثبوتی افزود: بشر در این 50 سال اخیر همه عملکردش اعم از صنعت، کشاورزی و تجارت خود با آب و هوای موجود تطبیق داشته است و بر اساس آب و هوا خود را تطبیق داده است و مطمئنا اگر دمای هوا 2 درجه افزایش یابد، تمامی تجربه کشاورزان نسبت به وضعیت موجود از بین می‌رود. 

وی اظهار کرد: با تغییر آب و هوا انسان و حیوانات می‌توانند مکان خود را تغییر دهند اما گیاهان نمی‌توانند با شرایط تطبیق پیدا کنند. برای مثال درخت تبریزی گیاهی بومی استان زنجان است ولی وقتی کم‌آبی پیش بیاید درخت تبریزی دیگر کاربردی نخواهد داشت. 

 در ادامه، دانشجوی رشته دکترای پیوسته فیزیک دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه با اشاره به اینکه تغییرات اقلیمی، وابسته به معیارهای زیادی است، گفت: منتهی در بین اقشار مختلف نتیجه‌گیری که می‌شود متفاوت است و بستگی به نوع نگرش علمی و نگرش سیاسی آن‌ها دارد. 

ولی حسین‌زاده با قبول بروز تغییرات اقلیمی، ادامه داد: سناریوهای مختلفی در این زمینه وجود دارد که نمی‌توان آن‌ها را رد کرد و این سناریوها بیان می‌دارند که تغییرات اقلیم نیست که خود این سناریوها هم مشکلات زیادی دارند. قابل ذکر است که صاحب‌نظران هم هستند که تغییرات اقلیم را قبول ندارند و می‌گویند که این مهم یک روند طبیعی است که می‌توان این موضوع را نیز بررسی کرد. 

وی افزود: از سال 1970 به بعد، روند تغییرات در گازهای گلخانه‌ای بیشتر مشاهده می‌شود که از این سال به بعد یک تغییراتی ایجاد شد و متوجه شدیم که یک تغییراتی در اقلیم در حال رخ دادن است. ضمن اینکه سناریوهایی نیز به این موضوع می‌پردازند که این موضوعات دقیق نیست. 

  حسین‌زاده افزود: از سال 1970 دانشمندان به دنبال این بودند که بدانند این تغییرات از کجا منشا می‌گیرد که افزایش CO2 ، افزایش گازهای گلخانه‌ای، آب شدن یخ‌های قطب جنوب از اولین نشانه‌های تغییر اقلیم بود که مشاهده شد و اولین پیمان‌ها و همایش‌ها در این خصوص در توکیو و مصر تحت نظر سازمان ملل برگزار شد. 

 وی خاطرنشان کرد: در سال 1980 به یک کنوانسیون می‌رسند که دولت‌های کشورهای مختلف عضو این کنوانسیون شده و متعهد می‌شوند تا برنامه‌هایی را اجرایی کنند که اگر چه این تعهدات الزام‌آور نیست ولی جامعه جهانی به سمتی حرکت می‌کند که باید این تعهدات انجام شود و در صورت اجرایی نشدن، دولت‌ها از جامعه جهانی عقب می‌افتند و پیامدهای این عقب افتادن ضعف در اقتصاد و عملکرد علمی است.

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :