پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - امسال؛ 14 پروژه بزرگ و متوسط در حوزه آبخیزداری در سطح استان زنجان عملیاتی می‌شود
بازدید : 392 18 فروردين 1397 14:55 شماره :48064
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان زنجان:
امسال؛ 14 پروژه بزرگ و متوسط در حوزه آبخیزداری در سطح استان زنجان عملیاتی می‌شود
 

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان زنجان از تهیه اسناد و پروژه های آبخیزداری و برگزاری اقدامات تشریفاتی و مناقصه این 14 پروژه که 8 مورد آن جزو پروژه های بزرگ و 6 مورد در اشل متوسط در سال 97 خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی استان زنجان، در نخستین جلسه شورای اداری سالجاری جعفر بیات، معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان زنجان تهیه اسناد و پروژه های آبخیزداری و برگزاری اقدامات تشریفاتی و مناقصه این 14 پروژه که 8 مورد آن جزو پروژه های بزرگ و 6 مورد در اشل متوسط می باشد را از برنامه های این معاونت اعلام کرد و گفت: خوشنام، خراسانلو و کینه ورس در ابهر، ذاکر و چهرآباد در زنجان، کرسف و دوتپه در خدابنده از پروژه های بزرگ اداره کل در حوزه یاد شده بوده و ولیدر در طارم، آق بلاغ و حاج کندی، گاوازنگ و رضاآباد در زنجان و عالی قاپو در قیدار از پروژه های متوسط این معاونت می باشد.

وی در پایان به سایر فعالیتهای معاونت آبخیزداری در شهرهای سلطانیه، ماهنشان ، ایجرود و سایر شهرستان های استان در سال 96 اشاره کرد.

 

حجت الاسلام رحیمی نیا، نماینده ولی فقیه در اداره کل منابع طبیعی استان زنجان نیز ضمن تاکید بر لزوم توجه مسئولین و کارکنان و کارمندان این دستگاه به خدمت به ارباب رجوع و خیرخواهی برای مردم از اعزام سفیران انفال به 42 روستای استان در سالی که گذشت خبر داد.

 

 

 

بهروز گنج خانلو، رئیس اداره مطالعات اداره کل منابع طبیعی با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته در این بخش با هدف تهیه نرم افزار بانک اطلاعاتی جامع اداره کل از مسئولین شهرستان ها خواست تا برای تکمیل این مهم نهایت همکاری را داشته باشند.

وی با بیان اینکه هزینه های صرف شده برای ساخت ساختمان سلطانیه 510 میلیون بوده است، افزود: از این میزان بیش از 40 میلیون سال 95 و مابقی سال 96 هزینه شده است که طبق قول پیمانکار اواخر اردیبهشت یا خرداد امسال عملیات ساخت به پایان خواهد رسید.

غلامرضا محمودی، رئیس منابع طبیعی شهرستان خرمدره با بیان اینکه اقداماتی نظیر تبدیل دیمزار به مساحت 10 هکتار، قرق مراتع به سطح 250 هکتار، نظارت بر محصولات فرعی به مساحت 250 هکتار در سال قبل در این اداره صورت گرفته است به تبدیل اسناد دفترچه ای به تک برگی به سطح 350 هکتار و تعیین تکلیف 29 فقره پرونده ماده واحده، رفع تداخلات امور اراضی به مساحت 800 هکتار اشاره کرد.

وی تعیین تکلیف پرونده های مربوط به موات را از برنامه های سال97 این اداره عنوان کرد و نبود کارشناس حقوقی و کمبود وسایل نقلیه را از مشکلات این اداره دانست.

علیرضا الهیاری، رئیس منابع طبیعی شهرستان ابهر نیز از توقیف 5 دستگاه در سال جدید خبر داد و از همکاری معاونت ها و بخش های اداره کل با این شهرستان قدردانی کرد.

 

حسام عاقلی، رئیس منابع طبیعی شهرستان سلطانیه نیز ضمن تشریح فعالیت های شاخص در سال 96 ابراز کرد: چرای دام غیرمجاز در 10 مورد به تعداد 1669 واحد دامی، 5 فقره اطفا حریق بیش از 52 هکتار، 109 فقره استعلام به مساحت 3391 هکتار، انجام 100 درصدی تمدید پروانه چرای دام و ...از جمله اقدامات این اداره بوده است.

 

 

 

سیدحسن حسینی، رئیس منابع طبیعی شهرستان زنجان  ضمن ارائه گزارشی از فعالیتهای شاخص این اداره در سال 96 ابراز کرد: 14 پلاک به ثبت رسیده که 47 هزار هکتار به صورت غیررسمی و 33 هزار هکتار به صورت رسمی بوده است که در این حوزه مقام نخست استان را کسب نمودیم.

وی با بیان اینکه سند 35 درصد از اراضی هدف یاد شده تهیه شده که در این زمینه نیز موفق به کسب مقام نخست کشوری شده ایم، عنوان کرد: حدود 66 درصد از این اراضی مدنظر در دست اقدام می باشد که 10 درصد برای صدور اسناد به مرجع مربوطه ارجاع گردیده است.

حسینی در تمدید پروانه و جریمه ورود دام های غیرمجاز 30 میلیون تومان به عنوان درآمد این اداره در سال قبل به ثبت رسیده است، تصریح کرد: میزان درآمد اداره در حفاظت و اخذ خسارت نیز 21 میلیون و بخش معدن 170 میلیون تومان بوده است.

علی داداشی، رئیس منابع طبیعی شهرستان ایجرود با اشاره به اقدامات یگان حفاظت این اداره افزود: در سال 96، عملیات پیشگیری از تصرف به سطح 500 هکتار گزارش شد که در این مدت 20 دستگاه تراکتور متخلفان توقیف گردید.

وی با بیان اینکه در سال جدید 200 هکتار از تصرف اراضی توسط یگان حفاظت منابع طبیعی ایجرود پیشگیری شده است از توقیف 3 دستگاه تراکتور در حین تخلف خبر داد و گفت: در سال 97، 5 پرونده تخلف به سطح 20 هکتار در مراجع قانونی تشکیل شده است.

 وی از توزیع 9 هزار اصله نهال از 14 هزار نهالی که در اختیار این اداره قرار داده شده است گفت و ادامه داد: تلاش می کنیم با فعالیت های ترویجی روستائیان را با فرهنگ حفظ منابع طبیعی آشنا نماییم.

داداشی نبود ساختمان اداری و کمبود فضا را از مشکلات اداره منابع طبیعی عنوان کرد و خواستار تخصیص اعتبار به این موضوع شد.

علی ملکی، رئیس منابع طبیعی شهرستان ماهنشان نیز با اشاره به عملکرد این اداره در بخش مرتع در سالی که گذشت، تصریح کرد: در مدت زمان یاد شده یک پلاک ممیزی مرتع به ثبت رسیده و سطح کودپاشی شده نیز 500 هکتار بوده است.

وی عملیات مربوط به تبدیل دیمزار در سال 96 را 15 هکتار عنوان کرد و به پیگیری های مربوط به جنگلکاری در اطراف معدن انگوران به مساحت 20 هکتار و توزیع 15 هزار اصله نهال اشاره داشت.

ملکی از پاسخ به استعلامات در 110 در سال قبل خبر داد و اقدامات صورت گرفته در بخش اطفای حریق و کشت گیاهان دارویی و سایر اقدامات حفاظتی و حراستی و برنامه های سال 97 را به حضار ارائه کرد.

ضیاء الدین حسنلو، رئیس منابع طبیعی شهرستان طارم نیز درآمدهای این اداره در سال 96 را 172 میلیون تومان عنوان کرد و گفت:تعمیر و نصب 30 دستگاه آبگرمکن خورشیدی با اعتبار 51 میلیون تومان، فنس کشی ساختمان گیلوان به مساحت 1000 مترمربع با اعتبار 38 میلیون تومان، 22 هزار هکتار رفع تداخلات و تحت پوشش قرار دادن 30 روستای طارم در اجرای پروژه کاداستر اراضی ملی از جمله اقدامات صورت گرفته در اداره منابع طبیعی شهرستان در سال قبل بوده است.

محرمعلی ولی تبار، رئیس منابع طبیعی شهرستان خدابنده در نخستین نشست شورای اداری در سال 97 با اشاره به مسائل و مشکلات ساختمان اداری این دستگاه و کمبود نیروی انسانی اظهار کرد: متاسفانه شهرستان به لحاظ کارشناسی در حال ضعیف شدن بوده که ضروری است اقدامات لازم از سوی اداره کل صورت گیرد.

وی ارتقا سیستم های اداری، بهبود وضعیت اتوماسیون، کمبود راننده، مزایای کارکنان را از دیگر خواسته های منابع طبیعی شهرستان خدابنده اعلام کرد.

ولی تبار از اخذ حکم ابطال سند 6 دانگه اوقاف به سطح 1462 هکتار در قیدار خبر داد و پیشنهاد کرد سامانه مسیریاب نصب شده در خودروها (جی.پی.اس) یگان حفاظت در دسترس اداره باشد.

غلامرضا ولیخانی، معاون برنامه ریزی توسعه مدیریت و منابع اداره کل منابع طبیعی استان زنجان در این جلسه با اشاره به تحقق 104 درصدی کسب درآمدهای کلیه ادارات منابع طبیعی استان زنجان در سال 96 گفت: عملکرد شهرستان ها در این زمینه ارزیابی خواهد شد.

وی ضمن قدردانی از صرفه جویی ادارات منابع طبیعی در کلیه شهرستان های استان زنجان در مصرف برق، آب، گاز و ... و تاکید بر لزوم مراقبت از اموال دولتی عنوان کرد: نیروهای گشت موتوری که با مشارکت بخش خصوصی به کار گرفته شدند بهترین شیوه بود که در حوزه حفظ و حراست از اراضی ملی و طبیعی موثر بود.

 

 

محمدرضا گل محمدی، رئیس اداره آموزش و ترویج اداره کل منابع طبیعی استان زنجان با بیان اینکه معتقدیم با اجرای برنامه های ترویجی و آموزشی در حوزه حفظ منابع طبیعی می توان میزان تنبیه و جرائم مربوطه را تا حد قابل توجهی کاهش داد بر لزوم ارائه آموزش ها بر کارکنان اداره کل نیز تاکید کرد.

 

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :