پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - همشهریان برای حفظ سلامتی شان از برداشت و مصرف قارچ های موجود در طبیعت خودداری کنند
بازدید : 224 10 خرداد 1397 ساعت 10:25 شماره :49295
مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان هشدار داد؛
همشهریان برای حفظ سلامتی شان از برداشت و مصرف قارچ های موجود در طبیعت خودداری کنند
 

مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان در پی مسمومیت عده ای از همشهریان به دلیل مصرف قارچ های سمی هشدار داد تا با توجه به افزایش بارندگی ها و فراهم شدن شرایط لازم جهت رویش این گیاهان خودرو از برداشت و مصرف این گیاهان خودداری کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی استان زنجان، خلیل آقاجانلو اظهار کرد: با توجه به قرارگیری در فصل رویش قارچ های جنگلی و افزایش بارندگی های بهاره و شرایط مستعد جهت رویش این گیاهان خودرو، مصرف این قارچ ها در مناطقی از استان های کشور از جمله زنجان منجر به  مسمومیت و حتی مرگ تعداد زیادی از هموطنان عزیز گردیده است، لذا به منظور حفظ سلامت، از برداشت و مصرف این گیاهان خودروی جنگلی اکیدا خودداری شود.

 مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان ادامه داد: از آنجایی که شناسایی و تشخیص قارچ های خوراکی و سمی از یکدیگر بسیار دشوار می باشد و تنها افراد متخصص و با تجربه توانایی تفکیک آنها را دارند، بنابراین کوچکترین اشتباه در تشخیص و تفکیک این قارچ ها منجر به مسمومیت و آسیب های جدی به بدن و حتی منجر به مرگ می گردد. 

مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان عنوان کرد: سمی بودن یا نبودن قارچ های خوراکی تنها بر اساس خصوصیات ظاهری مانند شکل، رنگ، بو و مزه مشکل بوده و تنها توسط متخصصان و کارشناسان مجرب قارچ شناسی و گیاه شناسی امکان پذیر است، بنابراین به توصیه های برخی از افراد عادی در تشخیص انواع سمی از انواع خوراکی قارچ توجه نکنید.

وی همچنین ادامه داد: مصرف قارچ ها توسط پرندگان و سایر جانوران اهلی و وحشی نشان دهنده غیرسمی بودن قارچ برای انسان نمی باشد لذا این موضوع باید مورد توجه مردم زنجان باشد.

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :