پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 42 درصد مراتع زنجان فقر پوشش گیاهی دارند
بازدید : 274 10 خرداد 1397 ساعت 14:14 شماره :49303

42 درصد مراتع زنجان فقر پوشش گیاهی دارند
 

به گزارش روابط عمومی و به نقل از خبرگزاری ایرنا، معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان گفت: از حدود یک میلیون و 137 هزار هکتار مرتع در زنجان، 42 درصد آن از فقر پوشش گیاهی رنج می برند.

جلیل سلطان‌نژاد روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: 56 درصد از مساحت کل استان زنجان اراضی منابع طبیعی است.
معاون منابع طبیعی زنجان تصریح کرد: 21 درصد از مساحت مراتع استان از حیث تراکم پوشش گیاهی در وضعیت خوب و 37 درصد نیز در وضعیت متوسط قرار دارند.
سلطان نژاد افزود: در مراتع متراکم تاج پوشش بیش از 50 درصد، در مراتع نیمه متراکم 25 تا 50 درصد، همچنین در مراتع کم تراکم، تاج پوشش پنج تا 25 درصد است.
معاون منابع طبیعی زنجان گفت: این استان بالغ بر 97 هزار هکتار جنگل دارد و مساحت منابع طبیعی آن نیز بیش از یک میلیون و 234 هزار هکتار است.
وی به اهمیت حفظ مراتع استان اشاره و تاکید کرد: اگر میزان بارش های استان در نرم عادی باشد، پیش بینی می شود در مراتع استان 183 هزار تن علوفه تولید شود.
سلطان نژاد اظهار داشت: یک چهارم ارزش هر هکتار مرتع مربوط به علوفه است و مابقی آن به ارزش‌های زیست محیطی مربوط می شود.
به گزارش ایرنا، در 51 درصد مساحت مراتع استان بیش از 84 تیپ گیاهی در هفت گروه عمده و هشت تیپ منفرد در قلمرو آن رشد می‌ کنند.
مراتع در حفظ خاک و جلوگیری از فرسایش، تنظیم گردش آب در طبیعت، تامین علوفه مورد نیاز دام، تولید محصولات دارویی و صنعتی، حفظ ذخایر ژنتیک گیاهی و جانوری نقش اساسی دارد.

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :