پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - تابستان در راه است و آتش در کمین جنگل ها و مراتع
بازدید : 366 12 خرداد 1397 ساعت 15:17 شماره :49344

تابستان در راه است و آتش در کمین جنگل ها و مراتع
 

بهار امسال بارندگی‌های گسترده منجر به رویش پوشش جنگلی و مرتعی وسیعی در لرستان شده است و حالا با افزایش دمای هوا و نزدیک شدن به فصل تابستان، تابش سوزان خورشید این پوشش گسترده را خشک می‌کند و مراتع و جنگل‌های لرستان را به انبار کاهی تبدیل می‌کند که با یک جرقه شعله‌های آتش در آن جان می‌گیرد و زاگرس را با نیستی روبه‌رو می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها به نقل از مهر- فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: تنها در ۱۵ روز ابتدایی سال جاری بیش از ۱۰۰ فقره آتش‌سوزی در جنگل‌های کشور رخ داده که دلیل اصلی آن عامل انسانی بوده است.

سرهنگ سبز علی از اندیشیدن تمهیداتی برای آتش‌سوزی‌های تابستانه هم گفته است و برای مثال به راه‌اندازی پایگاه‌های اطفای حریق در استان‌های حادثه‌خیز اشاره کرده است. گیلان، مازندران، کرمانشاه، گلستان، سمنان، لرستان، ایلام، فارس، کرمان و کردستان استان‌هایی هستند که فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از ایجاد این پایگاه‌ها در آن‌ها خبر داده است.

وی همچنین تأمین اعتبار و تقویت تجهیزات و امکانات اطفای حریق را از دیگر فعالیت‌ها اعلام کرده است که باید دید چقدر در تابستان امسال این تمهیدات می‌تواند در زمینه کاهش آتش‌سوزی جنگل‌ها مؤثر بیفتد.

کارشناسان می‌گویند مهار این حجم از آتش‌سوزی‌ها کار دشواری است و با کمبود منابع و امکانات و نیروی انسانی که در مدت‌زمان طولانی به محل آتش‌سوزی می‌رسد، کار اطفای حریق زمان و انرژی زیادی را می‌برد، موضوعی که تابستانی پر هراس را برای جنگل‌های لرستان رقم‌زده است.

در این میان امید جنگل‌های زاگرس به «آتش بُر» هایی است که تن بلوطستان را خراش می‌دهد تا از گسترش حریقی که به دامن زاگرس چنگ می‌زند و شعله‌ور می‌شود، جلوگیری کند.

۶۱۷ هزار هکتار از جنگل های لرستان در مناطق بحرانی وقوع حریق هستند

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با اشاره به اینکه مراتع و جنگل‌های شهرستان‌های چگنی، کوهدشت، خرم‌آباد و پلدختر بیشترین بحران را در وقوع آتش‌سوزی دارند، اظهار داشت: ۶۱۷ هزار هکتار از جنگل‌های لرستان در مناطق بحرانی وقوع حریق قرار دارند.

شیرزاد نجفی بابیان اینکه لوازم پیشگیری و مقابله با حریق را در سطح فرمانداری‌ها توزیع کرده‌ایم، تصریح کرد: باید از محل اعتبارات دهیاری‌های استان با هماهنگی مدیرکل دفتر امور روستایی، اعتباری برای خرید تجهیزات مقابله با حریق داده شود، چراکه در این حوزه دچار کمبود منابع هستیم.

وی با تأکید بر شناسایی ۱۵۰ نقطه بحرانی و راه‌های دسترسی به آن‌ها افزود: در رایزنی با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان به دنبال تأمین اعتبار موردنیاز برای خرید ۳۰ دستگاه دمنده هستیم؛ برای خرید این دستگاه‌ها به ۲۹۱ میلیون تومان اعتبار نیاز است.

ایجاد آتش‌بر در سطح پارک‌های جنگلی

در بخشی از این گزارش مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با اشاره به اینکه نسبت به اجرای آتش‌بُر در مناطق جنگلی اقدام کرده‌ایم، ادامه داد: تاکنون ایجاد آتش‌بُر در سطح پارک‌های جنگلی انجام‌شده و اجرای این امر در مابقی مراتع و جنگل‌ها نیاز به وجود ماشین‌آلات ویژه دارد که مقررشده است اداره کل راهداری استان در این زمینه همکاری لازم را داشته باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان نیز در سخنانی با اشاره به اینکه در فصل بهار بارندگی خوبی داشتیم و مشکل خشک‌سالی در بخش کشاورزی کم شد و عقب‌ماندگی‌ها جبران شد، اظهار داشت: بارندگی‌ها برای مزارع استان به‌ویژه در شمال لرستان مناسب بود، این بارندگی‌ها در فصل بهار بود و کمتر بهاری است که همه عوامل برای رشد پوشش گیاهی فراهم باشد.

امسال با یک پوشش وحشتناکی از منابع طبیعی در عرصه‌ها مواجه هستیم و اگر این پوشش گیاهی خشک شود مستعد آتش‌سوزی هستند

عبدالرضا بازدار بابیان اینکه امسال با یک پوشش وحشتناکی از منابع طبیعی در عرصه‌ها مواجه هستیم و اگر این پوشش گیاهی خشک شود مستعد آتش‌سوزی هستند، تصریح کرد: اگر آتش‌سوزی اتفاق بیافتد یا مهار نمی‌شود یا اینکه باید سرعت عمل این‌قدر خوب باشد که در کمترین زمان ممکن برای اطفای حریق ورود کنیم.

وی با تأکید بر اینکه ابتدا باید تلاش کنیم آتش‌سوزی در سطح مزارع و مراتع اتفاق نیافتد که این موضوع به برنامه‌ریزی و اطلاع‌رسانی ما در عرصه‌ها برمی گردد، افزود: باید با همه امکانات و استفاده از ظرفیت دیده‌بان‌ها به‌گونه‌ای اقدام کنیم که آتش‌سوزی اتفاق نیافتد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان یادآور شد: استفاده از ظرفیت دیده‌بان‌ها در سطح مراتع و جنگل‌ها نیازمند به وجود منابع اعتباری است، اگر پول این افراد پرداخت نشود نمی‌توان انتظار همکاری از آن‌ها را داشت.

بازدار با تأکید بر ضرورت به‌کارگیری عوامل محلی برای جلوگیری از حریق افزود: امکانات باید به‌گونه‌ای بسیج باشد که در کمترین زمان ممکن حریق را پوشش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: ایجاد «آتش‌بر» در عرصه‌های منابع طبیعی خیلی کمک می‌کند و تا آنجا که می‌توانیم باید آتش‌بر بزنیم.

 

 

 

«آتش‌بر» می‌تواند مساحت بزرگی را از حریق نجات دهد

 

در ادامه این گزارش فرماندار کوهدشت نیز در سخنانی با اشاره به اینکه ۱۶ نقطه بحرانی بروز حریق در کوهدشت شناسایی‌شده است، اظهار داشت: سال گذشته وقوع ۴۰ مورد آتش‌سوزی را در کوهدشت داشتیم که به‌موقع مهارشده و در ۸ مورد حریق نیز به شهرستان‌های هم‌جوار کمک کردیم.

نور محمد فردی بیرانوند بابیان اینکه برای جلوگیری از بروز حریق در سطح منابع طبیعی باید به مردم آموزش دهیم، تصریح کرد: این آموزش‌ها باهدف فرهنگ‌سازی حفظ طبیعت باید صورت گیرد، باید آسیب‌شناسی شود چرا افرادی که به جنگل‌ها می‌روند منجر به ایجاد آتش‌سوزی می‌شوند.

وی با تأکید بر اینکه بهترین راه‌حل برای پیشگیری از آتش‌سوزی ایجاد «آتش‌بر» است، «آتش‌بر» می‌تواند مساحت بزرگی را از حریق نجات دهد، افزود: البته یکسری از مناطق نیز صعب‌العبور هستند که باید از نیروی انسانی برای پیشگیری و مقابله با آتش‌سوزی در آن مناطق استفاده شود.

فرماندار کوهدشت با اشاره به اینکه در مناطق صعب‌العبور اگر «دیده‌بان» به‌موقع وقوع حریق را اطلاع‌رسانی کند، اقدام می‌کنیم و اگر دیده‌بان نباشد ممکن است آتش‌سوزی گسترده شود، ادامه داد: باید قرارداد کاری با جوامع محلی در قالب گروه‌های ۱۰ تا ۱۵ نفره ببندیم تا کنترل حریق به افراد محلی و بومی منطقه واگذار شود.

فرماندار دورود نیز با اشاره به اینکه امسال با توجه به شرایط آب و هوایی احتمال حریق بسیار بالا است، اظهار داشت: مزارع در حال خشک شدن هستند و در دشت و روستا گردشگر زیاد است و عرصه‌های طبیعی با تردد بالای گردشگران مواجه هستند.

ناهماهنگی در اعزام بالگرد به مناطق بروز حریق

در پایان این گزارش مهرداد فتحی بیرانوند بابیان اینکه عدم هماهنگی در فرودگاه خرم‌آباد برای اعزام بالگرد به مناطق حریق به یک مشکل جدی تبدیل‌شده است، تصریح کرد: مقدمات پرواز بالگرد خود زمان یک تا دو ساعته را نیاز دارد و باید با فرودگاه رایزنی شود تا این مشکلات برطرف شود.

وی با تأکید بر اینکه در ۹۹ درصد آتش‌سوزی‌ها عامل انسانی دخیل است، این عامل انسانی به دودسته عمدی و غیرعمدی تقسیم می‌شود که ازاین‌جهت ۹۵ درصد آتش‌سوزی‌های با منشأ انسانی غیرعمدی هستند، افزود: آتش روشن کردن مردم، گردشگران و چوپان‌ها در عرصه‌های طبیعی عامل این آتش‌سوزی‌ها است.

به‌هرروی، پیشگیری و مقابله با آتش‌سوزی مسئله‌ای است که نیازمند همکاری و هماهنگی دستگاه‌های اجرایی، سازمان‌های مردم‌نهاد و مردم محلی است؛ این در حالی است که سطح این هماهنگی‌ها در لرستان هنوز به نقطه مطلوب و لازم نرسیده است. از سوی دیگر کمبود امکانات اطفای حریق باعث شده تا نیروهای انسانی حاضر در محل آتش‌سوزی نتوانند اقدامات لازم را برای اطفای به‌موقع حریق انجام دهند

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :