پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - آغاز تابستان و کمین آتش در جنگل‌ها و مراتع
بازدید : 189 21 خرداد 1397 ساعت 14:41 شماره :49471

آغاز تابستان و کمین آتش در جنگل‌ها و مراتع
 

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان زنجان گفت: بهار امسال بارندگی‌های گسترده منجر به رویش پوشش جنگلی و مرتعی وسیعی شده است و با افزایش دمای هوا امکان آتش‌سوزی بالا می‌رود. 

به گزارش روابط عمومی ، خلیل آقاجانلو در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: تمهیدات لازم برای مقابله با آتش‌سوزی‌های تابستانه اندیشیده شده است ولی در این میان همکاری مردم و جوامع محلی حائز اهمیت است و امیدواریم در این ایام توجه ویژه‌ای به این موضوع شود. 

وی با تأکید بر اینکه ابتدا باید تلاش کنیم آتش‌سوزی در سطح مزارع و مراتع اتفاق نیافتد که این موضوع به برنامه‌ریزی و اطلاع‌رسانی ما در عرصه‌ها برمی‌گردد، افزود: باید با همه امکانات و استفاده از ظرفیت به‌گونه‌ای اقدام کنیم که آتش‌سوزی اتفاق نیافتد .

این مسئول با تأکید بر ضرورت به‌کارگیری عوامل محلی برای جلوگیری از حریق، افزود: امکانات باید به‌گونه‌ای بسیج باشد که در کمترین زمان ممکن حریق را پوشش دهیم .

وی با اشاره به اینکه جنگل‌ها و مراتع ثروتی همگانی و برای همه نسل‌ها است، افزود: متاسفانه با آغاز فصل گرما مشاهده می‌کنیم که آتش‌سوزی‌ها در مراتع و جنگل‌ها در مناطق مختلف آغاز می‌شود که با کمی دقت می‌توان مانع بروز بسیاری از این حوادث شد .

این مسئول با اشاره به اینکه بی‌دقتی عده‌ای در خاموش کردن آتش باعث بروز صدمات جبران‌ناپذیری به عرصه‌های طبیعی استان می‌شود، خاطرنشان‌ کرد: افتادن یک تکه شیشه در محیط نیز می‌تواند خطرساز باشد؛ چراکه همان یک تکه شیشه می‌تواند بر اثر برخورد نور خورشید همچون ذره بین عمل کرده و باعث بروز حریق شود .

وی ادامه داد: ته‌سیگار روشن و یا حتی خاکستر داغ در شرایطی که مراتع خشک هستند، آتش‌سوزی‌های مهیبی را به‌وجود می‌آورد. به همین خاطر است که از شهروندان درخواست داریم با دقت بیشتری در مراتع و جنگل‌ها تردد کنند تا نسل‌های آتی نیز بتوانند از این ذخایر ارزشمند بهره‌مند شوند .

این مسئول تصریح ‌کرد: علت بیشتر آتش‌سوزی‌ها در مراتع عامل انسانی است که باید بر روی این موضوع کار کنیم تا خسارت‌ها را کاهش دهیم. 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :