پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - تصویب اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری به ارزش بیش از 12 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی در زنجان
بازدید : 1065 29 مهر 1397 14:40 شماره :53010
مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان در نشست با خبرنگاران اعلام کرد؛
تصویب اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری به ارزش بیش از 12 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی در زنجان

 مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان تصویب اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری و مدیریت منابع آبی به ارزش  12 میلیارد و 640 میلبون تومان از محل صندوق توسعه ملی در زنجان خبر داد و گفت: تلاش می کنیم تا پایان آذر ماه سال جاری 100 درصد پروژه های مدنظر در 16 حوزه استان زنجان را به پایان برسانیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی استان زنجان، خلیل آقاجانلو در نشست با اصحاب رسانه استان زنجان ضمن تشریح برنامه ها، سیاست ها و اقدامات سازمان در حوزه آبخیزداری اظهار کرد: حدود 200 میلیون دلار در کل کشور جهت اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری و مدیریت منابع آب از محل صندوق توسعه ملی مصوب شده است که حدود 50 درصد تخصیص این مبلغ تاکنون اعلام گردیده است که از روند مناسب این مهم حکایت دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با بیان اینکه سهم استان زنجان 12 میلیارد و 640 میلیون تومان اعلام شده است، تصریح کرد: اداره کل نیز طبق شاخص ها و با در نظر گرفتن میزان مبلغ اعلامی از محل صندوق توسعه ملی پروژه های خود را در 7 استان و 16 حوزه در دستور کار قرار داده است که به احتمال زیاد بیش از 80 درصد پروژه ها تا اواخر آبان پایان خواهند یافت و مابقی نیز در صورت شرایط مساعد آب و هوایی تا پایان آذرماه مراحل اجرایی شان پایان می یابد.

آقاجانلو با اشاره به اهمیت موضوع حراست از اراضی ملی و طبیعی به ویژه پوشش گیاهی و آب افزود: در کل کشور اعتبارات عمرانی استانی در استان ها کاهش یافته و اعتبارات مربوط به پروژه های آبخیزداری افزایش یافته که تامین منابع مالی طرح های مدنظر از محل منابع صندوق توسعه ملی نمونه بارز توجه ویژه مسئولین رده بالای ملی است.

 

وی با بیان اینکه با نگاه مدیریت جامع تنها به پروژه های مکانیکی اکتفا نمی کنیم، اضافه کرد: در این بین مباحث مربوط به تسهیل گری، استفاده از ظرفیت مشارکت های مردمی با هدف همراه کردن روستانشینان، دهیاران، بخشداران با سازمان متبوع را به طور ویژه پیگیری می کنیم. 

آقاجانلو افزایش آگاهی های مردم از روند اجرای پروژه های آبخیزداری، تاکید بر اجرای طرح های بیولوژیکی و ... را از دیگر موارد مدنظر در حین اجرای پروژه های مربوط به صندوق توسعه ملی در استان زنجان اعلام کرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با بیان اینکه حاشیه نشینان و حوزه نشینان به دلیل مسائل معیشتی و کافی نبودن درآمد نسبت به تخریب اراضی ملی اقدام می کنند، ابراز کرد:در تلاشیم با همراهی متخصصین دانشگاه زنجان نسبت به اجرای موفق پروژه های مشارکتی منابع طبیعی و کشت گیاهان دارویی در عرصه ها با همراهی روستاییان اقدام کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان اجرای پروژه های کاداستر ملی را نیز از تاکیدات سازمان برای حفظ و حراست از اراضی ملی اعلام کرد.

وی اجرای پروژه های آبخیزداری را راهکار مناسب در  تغییر رژیم آب و هوایی کشور و به تبع آن استان زنجان دانست و تصریح کرد: در حال حاضر در سطح دنیا بحث سدسازی کاهش یافته و بیشتر به سمت اجرای پروژه های طبیعی و بیولوژیکی سوق یافته است.

وی یادآوری کرد: با توجه به اینکه کشور ما خشک و نیمه خشک است می تواند چالش هایی را در آینده ایجاد کند که برای گذر از این چالش ها اعتباری از سوی صندوق توسعه ملی با هدف حل مشکل کمبود آب و ذخیره زیرزمینی آن تخصیص یافته است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان گفت: این اقدامات برای تولید آب است تا بتوانیم بارش به ذخیره زیرزمینی تبدیل و با جدیت مدیریت شود.

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :