پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اجرای پروژه کاداستر اراضی ملی در جنگل ها و حوزه های آبخیز؛ اولویت های اصلی سازمان جنگل ها
بازدید : 1328 5 آبان 1397 8:10 شماره :53174
مدیرکل دفتر ممیزی و حدنگاری اراضی ملی سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری:
اجرای پروژه کاداستر اراضی ملی در جنگل ها و حوزه های آبخیز؛ اولویت های اصلی سازمان جنگل ها
 

مدیرکل دفتر ممیزی و حدنگاری اراضی ملی سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری اجرای پروژه کاداستر ملی در اراضی جنگلی را از اولویت های اساسی سازمان در سال جاری اعلام کرد و گفت: اجرای این پروژه در حوزه های آبخیز دومین اولویت سازمان در حوزه ممیزی و حدنگاری اراضی ملی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی استان زنجان، اکرم توفیقی در نشست هم اندیشی پروژه کاداستر اراضی ملی برگزار گردید، ضمن تقدیر از عملکرد مسئولین اداره کل منابع طبیعی استان در حوزه ممیزی و حدنگاری اراضی اظهار کرد: استان زنجان در تمام سالها حتی فراتر از آنچه در برنامه آمده است در زمینه ممیزی و حدنگاری عملکرد مناسبی داشته و اقدامات ملی انجام گرفته در حوزه ممیزی و حدنگاری کمرنگ بوده است.

مدیرکل دفتر ممیزی و حدنگاری اراضی ملی سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری با عنوان اینکه تهیه کاداستر  85 درصد کل اراضی ملی کشور بر عهده سازمان می باشد و 15 درصد نیز به عهده جهاد کشاورزی است، اضافه کرد: البته مرزبندی و تعیین مرز 15 درصد نیز بر عهده سازمان جنگلهاست.

 

 

 

توفیقی با اشاره به عدم تامین منابع مالی جهت اجرای کاداستر ملی افزود: خوشبختانه 120 میلیون هکتار از اراضی ملی در سامانه ثبت جانمایی شده است و بیش از 32 میلیون هکتار نیز در این سامانه ثبت شده است.

وی با شرح اقدامات صورت گرفته جهت اجرای کاداستر اراضی ملی و صدور اسناد تک برگی ابراز کرد: امسال مهم ترین هدف سازمان تهیه کاداستر در جنگلهاست. در نتیجه اجرای کاداستر در اراضی جنگلی باید در اولویت ادارات منابع طبیعی استان ها قرار گیرد.

توفیقی حوزه های آبخیز را دومین اولویت سازمان متبوع در راستای اجرای کاداستر اراضی ملی دانست و خاطرنشان کرد: این مهم با همراهی مسئولین ادارات منابع طبیعی در استان ها تحقق می یابد.

وی در پایان بر لزوم اصلاح اسناد ثبتی طبق ضوابط و قوانین تاکید کرد.

مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان نیز  با اشاره به هدف مندی در 257 هزار هکتار از اراضی ملی جهت اجرای کاداستر اراضی ملی در استان عنوان کرد: در صورت تحقق، تنها 20 درصد از اراضی استان تحت پوشش قرار خواهد گرفت که نیازمند نگاه جدی مسئولین ذیربط است.

نماینده دفتر امور اقتصادی و امور دارایی در این نشست افزود: اداره کل منابع طبیعی استان زنجان 23 الی 24 درصد توانسته است از مجموعه اسناد موجود، را تک برگی نماید.

وی با عنوان کلیه دستگاه های اجرایی موظف به اجرای بند"د" هستند که از طریق وزارت دارایی انجام می شود، اضافه کرد: البته اداره کل منابع طبیعی از اجرای این بند مستثنی می باشد و مستقیما می توانند اطلاعات را از ثبت اسناد تهیه کنند.

آبی پور، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استانداری زنجان نیز با اشاره به اهمیت منابع طبیعی و ارتباط آن با سرمایه گذاری و در نهایت توسعه جوامع ابراز کرد: اقدامات مربوط به رفع تداخلات اراضی می تواند در تحقق اهداف توسعه تاثیرگذار باشد.

آبی پور ضمن قدردانی از سازمان ثبت اسناد و سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور تصریح کرد: زیرساخت های موجود در زنجان به لحاظ موقعیت جغرافیایی و نزدیکی به پایتخت کشور و جذب سرریزهای سرمایه گذاری در تهران می تواند از موارد مدنظر برای توسعه استان باشد.

مدیرکل ثبت اسناد استان زنجان با بیان اینکه طبق نقشه های وصولی از اداره کل منابع طبیعی عنوان کرد: این نقشه ها با سوابق ثبتی هیچ انطباقی نداشت که نیازمند توجه جدی مسئولین امر می باشد.

وی با اشاره به تهعدات این اداره در سال جاری تصریح کرد: در صورت عدم مشکل فنی، انطباق با استانداردها و سابقه ثبتی، اصلاحات هندسی در 50 هزار هکتار از اراضی جهت صدور سند تک برگی را در سال جاری انجام خواهیم داد.

 

در پایان هر یک از مشاورین بخش خصوصی که جهت اجرای پروژه های کاداستر اراضی ملی با اداره کل منابع طبیعی نسبت به انعقاد قرارداد اقدام کرده اند ضمن ارائه گزارشی از اقدامات خود به بیان نقطه نظراتشان جهت تسریع در عملیات کاداستر اراضی نقطه نظر خود را بیان کردند.

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :