پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اجرای پروژه های آبخیزداری با هدف بهینه سازی مصرف آب کشاورزی در زنجان
بازدید : 786 13 آبان 1397 8:37 شماره :53437
معاون منابع طبیعی استان زنجان در برنامه زنده تلویزیونی خبر داد؛
اجرای پروژه های آبخیزداری با هدف بهینه سازی مصرف آب کشاورزی در زنجان
 

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان زنجان با بیان اینکه اجرای عملیات بیولوژیکی در اولویت این دستگاه قرار گرفته است، اجرای پروژه های آبخیزداری جهت بهینه سازی مصرف آب کشاورزی را در راستای حفظ و حراست از عرصه های ملی و طبیعی اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی استان زنجان، جعفر بیات در برنامه زنده تلویزیونی "سلام زنجان" شبکه اشراق اظهار کرد:این اداره کل به روش های "مکانیکی" و "بیولوژیکی" پروژه های حفاظتی خود را عملیاتی می کند.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان زنجان با بیان اینکه سرعت گرفتن آب در شیب مانع از جذب کامل آن در سفره های آب زیرزمینی حوزه شده و سبب بروز سیل می گردد، به نتایج سوء آن و فراهم آمدن برای فرسایش خاک اشاره کرد.

بیات اجرای پروژه های آبخیزداری را یکی از گزینه های مناسب در مدیریت حوزه آبخیز در راستای حفظ آب و خاک اعلام کرد.

وی با عنوان " عملیات بیولوژیک" در اولویت اداره کل منابع طبیعی استان زنجان قرار دارد، اضافه کرد: کاشت انواع گیاهان و درخت و درختچه و بذر در مسیر روان آب با هدف کاهش سرعت جریان و نفوذ در خاک، احداث بندهای خشکه چین، گابیون، سنگ و سیمان، خاکی و بانکت بندی به منظور جلوگیری از اتلاف منابع آبی از موارد مدنظر در اجرای عملیات بیولوژیکی می باشد.

بیات با بیان اینکه توجه به پروژه های آبخیزداری در بهینه سازی مصرف آب کشاورزی موثر است، ادامه داد: علاوه بر این ها، دامداران و حوزه نشینان نیز باید توجه داشته باشند که چرای بی رویه و نامناسب می تواند سبب نابودی عرصه ها گردد در نتیجه این اداره کل بنا به وظیفه خود از ورود دام خارج از زمان مقرر و همچنین چرای دام بیش از ظرفیت مراتع جلوگیری خواهد کرد.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان زنجان با بیان اینکه عدم توجه به مبحث آبخیزداری سبب می شود تا زمینه برای ایجاد طبیعت خشک فراهم گردد، تصریح کرد: بروز گردوغبار ، نابودی انسان و زمین از پیامدهای جبران ناپذیری است که در صورت عدم توجه به پروژه های آبخیزداری دیر یا زود با آن مواجه خواهیم شد.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان زنجان با اشاره به مطالعات تفصیلی و اجرایی به سطح حدود 600 هزار هکتار در استان تصریح کرد: در حدود 830 هزار هکتار از اراضی استان مطالعات توجیهی صورت گرفته است.

بیات مطالعات توجیهی را مقدمه ای برای مطالعات تفصیلی و اجرایی دانست و عنوان کرد: در 16 حوزه آبخیز استان زنجان پروژه های آبخیزداری از محل صندوق توسعه ملی با هدف کنترل سیل، حفظ آب و خاک در سال جاری در دستور کار قرار گرفته است.

وی توسعه کشت گیاهان دارویی و جنگلکاری چندمنظوره را از اقدامات اداره کل در راستای حفظ منابع ملی و طبیعی عنوان کرد.

بیات کشت زعفران را از روش ها و پروژه های موفق در حفظ منابع طبیعی و افزایش درآمد روستائیان دانست.

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :