پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اجرای پروژه مشارکتی "کشت گل محمدی" به سطح 10 هکتار در حوزه آبخیز چسب با هدف اجرای پروژه های صندوق توسعه ملی
بازدید : 145 1 آذر 1397 ساعت 11:23 شماره :54046
عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان مطرح کرد؛
اجرای پروژه مشارکتی "کشت گل محمدی" به سطح 10 هکتار در حوزه آبخیز چسب با هدف اجرای پروژه های صندوق توسعه ملی
 

عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان از اجرای پروژه مشارکتی "کشت گل محمدی" به سطح 10 هکتار در حوزه آبخیز چسب با هدف اجرای پروژه های صندوق توسعه ملی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی استان زنجان، دکتر اسماعیل کرمی دهکردی، استاد و عضو هیئت علمی گروه ترویج ارتباطات و توسعه روستایی دانشگاه زنجان در حاشیه بازدید از مراحل اجرای پروژه های بیولوژیکی مربوط به صندوق توسعه ملی در حوزه آبخیز چسب شهرستان ایجرود با بیان اینکه جلب مشارکت مردم از طریق فرآیند تسهیل گری در حدود 4 ماه قبل تا الان انجام شده و امیدواریم در مدت زمان باقی مانده این پروژه با موفقیت اجرا گردد، اظهار کرد: مشارکت مردم در راستای احساس نیاز به این پتانسیل با هدف تحقق اهداف سازمان و وزارتخانه متبوع صورت گرفت که بسترهای لازم برای بهره گیری از این ظرفیت با تشکیل جلسات  خانه به خانه، جلسه در مساجد با حضور روستائیان و دیدار چهره به چهره با مردم این مناطق و مسئولین محلی توسط اداره کل منابع طبیعی استان زنجان فراهم گردید.

وی با عنوان اینکه رفع اختلافات اراضی بین روستائیان و دولت ارمغان اجرای فرآیند تسهیل گری بود، اضافه کرد: 10 هکتار از این اراضی مورد اختلاف با انتخاب خود مردم جهت حفر 3000 چاله به منظور کشت و پرورش گل محمدی در نظر گرفته شد. اگر فرآیندهای قانونی طی گردد در آینده این اراضی واگذار خواهد شد.

کرمی دهکردی با بیان اینکه از بین 28 روستای انتخاب شده برای اجرای پروژه های بیولوژیکی، 5 روستای هدف انتخاب شد، افزود: در این حوزه های آبخیز مشارکت مردم را اصل و اولویت کاری اعلام کردیم.

وی اجرای پروژه های مربوط به بذرکاری، کپه کاری، غرق مراتع، احداث آبشخور و عملی کردن پروژه های مکانیکی (عمدتا احداث بند سیمانی) را از اقدامات مدنظر با مشارکت مردم و اداره کل منابع طبیعی عنوان کرد.

وی با بیان اینکه خوشبختانه اهالی روستای چسب با روحیه بالا و احساس مسئولیت برنامه های اداره کل را پیگیری کردند، گفت: ما در کنار مردم پروژه صندوق توسعه ملی را در حوزه چسب اجرا می کنیم و هیچ فعالیتی بدون هماهنگی و تصمیم گیری مردم نخواهیم داشت. دانشگاه زنجان در حوزه نظارت و ارزشیابی و تسهیل گری در روند اجرای طرح در کنار اهالی می باشد.

حیدری از اهالی روستای چسب ایجرود نیز ضمن ابراز خرسندی از مراحل اجرای طرح مشارکتی اداره کل منابع طبیعی استان زنجان ابراز کرد: امیدواریم با پیگیری مجدانه اداره کل و همراهی مردم زمینه های لازم برای تبدیل روستا به منطقه گردشگری فراهم گردد.

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :