پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری در 16 نقطه استان زنجان با اعتبار 13 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی
بازدید : 136 8 آذر 1397 ساعت 15:51 شماره :54268
مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان خبر داد؛
اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری در 16 نقطه استان زنجان با اعتبار 13 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی
 

مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان از اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری در 16 نقطه استان زنجان با اعتبار 13 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی در سال 97 خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی استان زنجان، خلیل آقاجانلو در برنامه زنده رادیویی "روی خط" زنجان با اشاره به فعالیت های این اداره کل در حوزه حفظ، حراست و آبخیزداری اظهار کرد: در مقایسه با جهان وضعیت آب و هوایی کشور در شرایط شکننده ای قرار دارد.

مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان با بیان اینکه متاسفانه شاهد کاهش بارش ها و تغییر نوع بارندگی از برف به باران هستیم، اضافه کرد: زنجان نیز به عنوان استان نیمه خشک با مشکلاتی در حوزه آب مواجه است.

آقاجانلو با عنوان اینکه در سطح کشور از محل صندوق توسعه ملی 200 میلیون دلار در حوزه آبخیزداری اختصاص یافته است، افزود: حدود 13 میلیارد تومان از این میزان سهمیه استان زنجان است که شامل حدود 3 درصد از این میزان اعتبار می باشد.

این مسئول با اشاره به اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری در 16 منطقه از استان جهت عملیاتی شدن پروژه های مربوط به صندوق توسعه ملی ابراز کرد: معتقدیم با اجرای پروژه های منابع طبیعی و حفظ منابع آبی، به معنای واقعی توسعه پایدار خواهیم رسید.

آقاجانلو با اشاره به مشکلات نسق های زراعی و مسائل پیش روی دولت و مردم افزود: خوشبختانه با تاکیدات وزیر جهاد کشاورزی، حدود 2 سال است که با تشکیل کارگروه متشکل از نمایندگان جهاد کشاورزی و منابع طبیعی، پلاک های موجود در اراضی مورد اختلاف، مورد بررسی قرار می گیرد که اختلافات در سطح 100 هزار هکتار در سال گذشته برطرف گردید.

آقاجانلو عنوان کرد: بنا داریم در سال جاری 200 هزار هکتار از اراضی مورد اختلاف بین دولت و روستائیان را نیز برطرف نموده و مباحث را تعیین تکلیف کنیم.

 

 

 

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی استان زنجان نیز اجرای پروژه های مشارکتی مربوط به صندوق توسعه ملی در نقاط هدف را در راستای ارتقا سطح معیشت روستائیان و حفظ پوشش گیاهی اعلام کرد.

جلیل سلطان نژاد با تشریح اجرای پروژه های غرق به مساحت 3000 هکتار، کوپاشی 133 هکتار، استقرار 47 دستگاه آبشخوار، جنگل کاری اقتصادی به سطح 22 هکتار و ... با اعتبار 1.5 میلیارد تومان تاکید کرد که تمامی این پروژه ها در کاهش فرسایش خاک و حفظ منابع طبیعی نقش بسزایی ایفا خواهند کرد.

جعفر بیات هم با ارائه تعریفی از آبخیزداری و آبخوان داری و نقش آن در تقویت منابع طبیعی تصریح کرد: از محل صندوق توسعه ملی 16 پروژه اجرا گردد که 5 پروژه آبخیزداری در این مناطق در سال جاری اجرایی خواهد شد.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان زنجان اضافه کرد: برآورد شده است که با اجرای پروژه های مربوط به صندوق توسعه ملی به ویژه پروژه های آبخیزداری، 15 میلیون مترمکعب استحصال آب به ثبت برسد.

در پایان مسئولین منابع طبیعی به سئوالات پیامکی مردم پاسخ دادند.

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :