پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - پروژه‌های آبخیزداری؛ مرهمی بر زخم‌ آب‌های زیرزمینی
بازدید : 196 22 آذر 1397 ساعت 9:28 شماره :54783

پروژه‌های آبخیزداری؛ مرهمی بر زخم‌ آب‌های زیرزمینی
 

رئیس اداره منابع‌طبیعی و آبخیزداری شهرستان ابهر گفت: پروژه‌های آبخیزداری می‌تواند نقش موثری در حفاظت از منابع‌ آب زیرزمینی داشته باشد.

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، علیرضا اللهیاری در حاشیه بازدید از پروژه‌های آبخیزداری شهرستان ابهر، اظهار کرد: امسال سالی است که اجرای پروژه‌های آبخیزداری در آن از لحاظ حجم، تعداد و کیفیت بی‌نظیر است.

وی، جلوگیری از هدررفت آب‌های سطحی، ذخیره آب در زیرزمین و بالا آمدن سطح آب‌های زیرزمینی را از فواید پروژه‌های آبخیزداری عنوان کرد و افزود: منطقه خراسانلو یکی از مناطقی است که اجرای پروژه آبخیزداری در آن در حال جریان است که می‌تواند منطقه‌ای باشد که  بحث جنگل‌کاری و توسعه پوشش گیاهی نیز در آن انجام شود و به عنوان تفرج‌گاه نیز مورد استفاده عموم قرار گیرد.

الهیاری با بیان اینکه پروژه‌های آبخیزداری در جلوگیری از فرسایش خاک و جلوگیری از خسارات سیل نیز تاثیرگذار است، ادامه داد: در اجرای این پروژه‌ها از اهالی منطقه استفاده می‌شود که این امر سبب پویایی اقتصاد آنان می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ۵۰ تا ۶۰ درصد پروژه‌های آبخیزداری در شهرستان ابهر در حال انجام است، ادامه داد: با شرایط جوی حاکم اکثر پروژه‌ها با قوت تمام به کار خود ادامه می‌دهند و به جز پروژه دولت‌آباد و قره‌آقاج اکثر پروژه‌ها رو به اتمام است.

این مسئول با اشاره به مزایای پروژه‌های آبخیزداری در مقایسه با سدسازی، یادآور شد: مطالعات در اجرای پروژه‌های آبخیزداری با سرعت بیشتری نسبت به سدسازی صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه پروزه‌های آبخیزداری فواید بیشتری از سدسازی دارد، ادامه داد: این پروژه‌ها به صورت چندمنظوره می‌تواند باشد و به صورت پراکنش صحیح در مناطق مختلف انجام شود که به واسطه همین امر همه مناطق می‌توانند از منافع آن بهره‌مند باشند.

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :