پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - "کیفیت" به عنوان مهم ترین اصل در اجرای پروژه های صندوق توسعه ملی مدنظر مسئولین باشد
بازدید : 217 24 آذر 1397 ساعت 8:26 شماره :54828
مدیرکل حراست سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور:
"کیفیت" به عنوان مهم ترین اصل در اجرای پروژه های صندوق توسعه ملی مدنظر مسئولین باشد
 

مدیرکل حراست سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور از مسئولین و مجریان خواست تا علی رغم بالا بودن حجم کاری شان در راستای اجرای پروژه های صندوق توسعه ملی، به کیفیت کار توجه جدی داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی استان زنجان، رضا افلاطونی در جلسه شورای اداری که در سالن جلسات برگزار شد، با بیان اینکه نظارت در اجرای پروژه های منابع طبیعی از جمله پروژه های صندوق توسعه ملی به عنوان حسن انجام کار باید در دستور کار مسئولین باشد، اظهار کرد: حفظ و حراست از اراضی ملی و برخورد با متصرفان و عوامل تخریب عرصه ها از وظایف حاکمیتی سازمان متبوع می باشد.

وی با بیان اینکه طبیعت کار دستگاه ما ایجاب می کند که در معرض اتهام باشد، تصریح کرد: طبق قانون باید در قبال متخلفین اراضی ملی یک رفتار داشته باشیم چرا که همه در مقابل قانون حق و حقوق یکسانی داریم.

این مسئول با اشاره به تفاهم نامه های منعقد شده با دستگاه های اجرائی از مسئولین بخش های اداره کل منابع طبیعی خواست تا از ظرفیت های قانونی این تفاهم نامه ها بهره کافی را ببرند.

مدیرکل حراست سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور از مسئولین و مجریان خواست تا علی رغم بالا بودن حجم کاری شان در راستای اجرای پروژه های صندوق توسعه ملی، به کیفیت کار توجه جدی داشته باشند.

افلاطونی با عنوان سیاست دولت جذب و استخدام نیرو نیست، ابراز کرد: در تلاشیم تا نیروهای زبده و کارشناس خود را حفظ و تقویت نمائیم و برای آنان مجوز تبدیل وضعیت بگیریم.

وی با اشاره به سهمیه جذب نیرو در اداره کل منابع طبیعی استان زنجان و محدود بودن آن قول داد تا با پیگیری ها میزان سهمیه افزایش یابد.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود بر لزوم بهره مندی از ظرفیت های بخش خصوصی در حفظ و حراست از عرصه های ملی و طبیعی تاکید کرد و گفت: واگذاری امور به بخش خصوصی به منزله صرفه جویی در منابع است.

مدیرکل حراست سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور، حراست از عرصه ها و حساسیت در قبال تخریب و تصرف را از وظایف اصلی پرسنل تمامی بخش های ادارات منابع طبیعی در استانها اعلام کرد.

 

 

 

مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان نیز با اشاره به مساحت کل استان اعلام کرد: 56 درصد کل استان زنجان مربوط به منابع طبیعی می باشد.

خلیل آقاجانلو با اشاره به بارندگی متوسط 300 میلی متری در استان زنجان، تغییر کاربری مراتع به اراضی گندم و جو را از چالش های استان زنجان اعلام کرد.

وی استان زنجان را از موفق ترین استانها در جذب اعتبارات صندوق توسعه ملی طبق گزارشهای سازمان عنوان کرد و گفت: با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی هم سالانه حدود 3 میلیارد از اعتبارات فصل آب بهره مند می شویم که از اهمیت حفاظت از منابع طبیعی و ملی مسئولین امر و تمرکز آنان بر روی اجرای پروژه ها با سازه های کوچک حکایت دارد.

 

 

 

پیمان فقیه نیز در این نشست عنوان کرد: معاونت حفاظت و امور اراضی متشکل از سه اداره حفاظت و حمایت، ممیزی و حدنگاری، اداره استعدادیابی و بهره برداری از منابع طبیعی است.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی استان زنجان ضمن ارائه گزارشی از پروژه های مربوط به صندوق توسعه ملی این معاونت افزود: میزان اعتبارات تعلق یافته به این معاونت 73 میلیارد تومان بود.

وی با بیان اینکه در راستای اجرای پروژه های صندوق توسعه ملی مبارزه با گیاه انگلی ارس واش به مساخت بالغ بر 450 هکتار در طارم با میزان اعتبار یاد شده اجرایی گردید. البته میزان مبارزه با این انگل در سطح 1400 هکتار از محل اعتبارات گیاهپزشکی را در دستور کار قرار داده بودیم که 450 هکتار در قالب اجرای پروژه صندوق توسعه ملی عملیاتی کردیم.

رضا مکاریان، رئیس اداره آبخیزداری و حفاظت خاک منابع طبیعی استان زنجان نیز ضمن تشریح مراحل انتخاب پیمانکار و ناظر و اجرای مراحل مربوط به 16 پروژه در حوزه های آبخیز استان، میزان اعتبار و پیشرفت های فیزیکی پروژه ها را ارائه کرد.

جلیل سلطان نژاد هم در این نشست با بیان اینکه 1137 هزار هکتار از مساحت کل استان مربوط به منابع طبیعی می باشد، افزود: 21 درصد از مراتع استان را مراتع خوب، 37 درصد مراتع نیمه متراکم یا خوب و 42 درصد نیز مراتع فقیر تشکیل می دهد.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی استان زنجان با بیان اینکه زنجان جزو استان های بیابانی نیست، افزود: حدود 38 درصد از مساحت کل استان در معرض بیابانی شدن می باشد.

وی اجرای پروژه ترسیب کربن را نیز از پروژه های مدنظر برای مقابله با این پدیده اعلام کرد و از پیگیری پروژه از طریق سازمان متبوع خبر داد.

معاون فنی منابع طبیعی استان زنجان گفت: حدود 95 درصد از منابع طبیعی استان، دارای سند مالکیت می باشد.

وی دام موجود استان زنجان را 1367 هزار واحد دامی اعلام کرد و گفت: واحد دامی مجاز استان زنجان، 642 هزار واحد دامی می باشد که دام فعلی 2 برابر میزان مجاز می باشد.

سلطان نژاد با بیان اینکه 75 درصد مراتع استان زنجان دارای ارزش زیست محیطی است، عنوان کرد: در بحث حفظ خاک، سفره های زیرزمینی و جذب رواناب ها و ... می توان به اهمیت منابع طبیعی پی برد.

 

 

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در منابع طبیعی استان نیز با بیان اینکه با برنامه ریزی های مدون می توان در امورات فردی و عمومی به دستاوردهای قابل توجهی دست یافت، ابراز کرد: برنامه ریزی های کوتاه، میان و بلند مدت مبتنی بر فکر و اندیشه می تواند در پیشبرد اهداف سازمان نقش موثری داشته باشد.

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :