پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - آبخیزداری؛ مدیریت پایدار سرزمین
بازدید : 217 11 دی 1397 ساعت 10:40 شماره :55501
مدیر روابط عمومی منابع طبیعی استان زنجان مطرح کرد:
آبخیزداری؛ مدیریت پایدار سرزمین
 

مدیر روابط عمومی منابع طبیعی استان زنجان با اشاره به نقش پوشش گیاهی حوزه‌ها در پایدارسازی منابع آب، آبخیزداری را مدیریت پایدار سرزمین دانست و بر لزوم توجه مسئولین به این بخش شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی استان زنجان، بتول علی‌پناهی با اشاره به نقش مؤثر آبخیزداری در آبادانی عرصه های طبیعی و ملی اظهار کرد: جلوگیری از فرسایش خاک، نفوذ آب به سفره‌های زیرزمینی، تولید اکسیژن، تلطیف و پالایش هوا، تولید علوفه و محصولات جنگلی و مرتعی، استفاده های تفریحی و گردشگری و تفرجی از فواید و آثار افزایش پوشش گیاهی است که در پایدارسازی منابع آب می تواند نقش مؤثری ایفا کند.

مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی استان زنجان حفاظت از آب و خاک را از نتایج توجه به پروژه های آبخیزداری دانست و اضافه کرد: ریشه‌ها و تاج پوشش گیاهی، خاک را در مقابل فرسایش و بارش‌های باران محافظت کرده و در نتیجه با کاهش سرعت برخورد باران با خاک و میزان نفوذپذیری آن را بالا برده و در نتیجه مانع از فرسایش خاک می‌شود.

وی جلوگیری از تبخیر را از آثار مثبت آبخیزداری عنوان کرد و گفت: پوشش گیاهی به ویژه مرتع حدود 40 درصد از میزان تبخیر و تعرق را کاهش داده و زمینه  نفوذ آن‌ها به لایه‌های زمین فراهم می‌نماید.

پناهی با بیان اینکه ریشه‌ها، برگ‌های ریخته شده و مصالح طبیعی در محدوده مراتع و جنگل‌ها باعث کاهش سرعت حرکت آب بر سطح زمین شده و آب از طریق منافذ خاک به درون زمین نفوذ می‌کند، ابراز کرد: در اثر این فرآیند از جاری شدن روان آبها و سیل و فرسایش خاک جلوگیری می‌شود و در نهایت این سفره های آب زیرزمینی هستند که احیاء می شوند.

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :