پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - ۷۵ درصد مراتع استان زنجان دارای ارزش زیست‌ محیطی است
بازدید : 116 26 دی 1397 ساعت 16:38 شماره :55995
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان:
۷۵ درصد مراتع استان زنجان دارای ارزش زیست‌ محیطی است
 

مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان گفت: شخم و تصرف، دام مازاد، چرای زودهنگام، آتش سوزی، آفات و امراض از علت‌های تخریب منابع طبیعی است و ۷۵ درصد مراتع استان دارای ارزش زیست‌ محیطی است.

خلیل آقاجانلو در گفتگو با خبرنگار مهر

به چالش‌های بخش آبخیزداری در حوزه‌های آبخیز استان زنجان اشاره کرد و افزود: خاک‌های شسته شده از زمین‌های بالادست توسط روان آب‌ها در مخازن سدها رسوب می‌کند و رسوب باعث کاهش ظرفیت سدها و شبکه‌های آبیاری شده و هزینه‌های بسیاری به کشور تحمیل می‌کنند و علت بروز این چالش‌ها مربوط به عوامل انسانی و طبیعی است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان به وضعیت دشت‌های ممنوعه و بحرانی اشاره کرد و گفت: سطح آب‌های زیرزمینی در بسیاری از دشت‌های کشور به میزان نیم تا دو متر در سال رسیده است.

آقاجان لو تأکید کرد: فرونشست زمین از دیگر چالش‌های آبخیزداری در حوزه‌های آبخیز استان زنجان است و برداشت‌های بی‌رویه و غیرمجاز از سفره‌های زیرزمینی موجب فرونشست زمین به میزان ۱۰ تا ۳۰ سانتی‌متر در اغلب دشت‌های کشور شده است.

مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان گفت: استان زنجان با مساحت ۲.۲ میلیون هکتار در منطقه شمال غرب کشور واقع شده، در استان یک‌میلیون و ۲۳۷ هکتار منابع طبیعی وجود دارد که از این میزان ۷۳ هزار و ۵۰۰ هکتار جنگل طبیعی بوده و یک‌میلیون و ۱۳۷ هکتار نیز به مراتع اختصاص‌یافته است.

آقاجان لو ابراز کرد: شخم و تصرف، دام مازاد، چرای زودهنگام، آتش سوزی، آفات و امراض از مهم‌ترین علت‌های تخریب منابع طبیعی است و ۷۵ درصد مراتع استان زنجان دارای ارزش زیست‌محیطی است.

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :