پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - مدیرکل منابع طبیعی اقدامات 40 ساله صورت گرفته در این دستگاه را تشریح کرد
بازدید : 136 7 بهمن 1397 ساعت 8:3 شماره :56257
در آستانه فرارسیدن ایام دهه فجر انقلاب اسلامی؛
مدیرکل منابع طبیعی اقدامات 40 ساله صورت گرفته در این دستگاه را تشریح کرد
 

مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان با حضور در دفتر خبرگزاری ایرنا در مرکز زنجان، فعالیت های صورت گرفته طی 40 سال از گذشت انقلاب اسلامی را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان، خلیل آقاجانلو به منظور تبیین اقدامات و عملکرد این دستگاه طی 40 سال از گذشت پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی از دفتر نمایندگی خبرگزاری ایرنا در زنجان بازدید و در میزگرد این رسانه هنراه با معاونین خود حضور یافت.

وی در این نشست با اشاره به توجهات مسئولین نظام جمهوری اسلامی و اهمیت آنان به منابع طبیعی و ملی اظهار کرد: تخصیص اعتبار 200 میلیون دلاری از محل صندوق توسعه ملی به حوزه آبخیزداری در کل کشور از اهمیت این موضوع در نزد مسئولین حکایت دارد.

مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان، منابع طبیعی را ذخائر و ثروت هر کشوری دانست که به دو دسته تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر تقسیم می شوند.

آقاجانلو حفظ و تجدید منابع طبیعی را لازمه توسعه پایدار هر جامعه ای عنوان کرد و افزود: عدم توجه به این مهم منجر به پیدایش بلایای طبیعی و افزایش میزان تخریب منابع طبیعی خواهد شد.

این مسئول با بیان اینکه حدود 85 درصد مناطق کشور مربوط به اراضی خشک و نیمه خشک می باشد، تصریح کرد: اکوسیستم شکننده حاکم بر کشور، کاهش بارندگی، تغییر نوع بارش از برف به باران و ... از چالش های منابع طبیعی است که در مباحث توسعه ای باید به آن توجه ویژه ای گردد.

 

 

 

مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان، سازمان متبوع را متولی اصلی حفاظت از منابع آب، خاک و پوشش گیاهی دانست و تاکید کرد: تمامی ادارات منابع طبیعی زیرنظر سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور و وزارت جهاد کشاورزی موظف به اجرای وظایف طبق قانون می باشند.

وی با بیان اینکه 56 درصد از 2میلیون و 200 هزار هکتار از مساحت استان زنجان را اراضی ملی تشکیل می دهد، ابراز کرد: نقشه برداری و مساحی اراضی، تهیه کاداستر ملی، مقابله با متصرفین اراضی ملی و اخذ سند تک برگی که در حال حاضر 98 درصد اراضی استان دارای سند می باشد، از وظایف این اداره کل می باشد.

وی احیای منابع طبیعی در قالب اجرای عملیات بیولوژیکی با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی مناطق را از دیگر اقدامات اداره کل منابع طبیعی استان زنجان اعلام کرد.

آقاجانلو زنجان را از استان های پیشرو در حوزه آبخیزداری دانست و افزود: خوشبختانه مردم با درک اهمیت منابع آبی و محدودیت آن، از اجرای پروژه های آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استقبال می کنند.

وی با بیان اینکه 70 درصد اعتبارات ما صرف جبران سیل و بلایای طبیعی می شود، گفت: به نظر می رسد در حوزه پیشگیری و آموزش باید قوی تر از هر زمان دیگر وارد صحنه شویم چرا که توجه به این مهم، صرفه جویی در هزینه هاست.

در پایان از آقای کریمی، خبرنگار فعال حوزه منابع طبیعی خبرگزاری ایرنا در زنجان توسط مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با اهدای لوح قدردانی شد.

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :