پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - معاونین اداره کل منابع طبیعی کارنامه 40 ساله این دستگاه در بخش های فنی، آبخیزداری و حفاظت و امور اراضی را ارائه کردند
بازدید : 138 7 بهمن 1397 ساعت 8:17 شماره :56258
در خبرگزاری ایرنا مرکز زنجان صورت گرفت/
معاونین اداره کل منابع طبیعی کارنامه 40 ساله این دستگاه در بخش های فنی، آبخیزداری و حفاظت و امور اراضی را ارائه کردند
 

معاونین اداره کل منابع طبیعی استان زنجان با حضور در نشست خبری خبرگزاری ایرنا مرکز زنجان اقدامات صورت گرفته در بخش های فنی، آبخیزداری، حفاظت و امور اراضی این اداره کل طی 40 سال از گذشت انقلاب شکوهمند اسلامی را تشریح کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی استان زنجان، جلیل سلطان نژاد در نشست خبری با خبرنگار ایرنا که در محل دفتر این رسانه در آستانه پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران صورت گرفت، بهره برداری اصولی و اصلاح طرح های مرتعداری با هدف استفاده از توان اکولوژیکی مناطق را از اهداف اصلی سازمان متبوع دانست که در صورت اجرای پروژه های اثربخش، علاوه بر حفظ منابع طبیعی، با عوامل موثر در ایجاد ریزگرد و تبدیل زنجان به کانون ریزگرد مقابله خواهد شد.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی استان زنجان ضمن ارائه گزارشی از دستاوردهای 40 ساله انقلاب در بخش جنگل و مرتع را ارائه کرد و گفت: در این بخش طی 40 سال گذشته عملیات مربوط به تعیین ذخیره گاه جنگلی به سطح بیش از 2 هزار و 954 هکتار صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه عمده جنگل های استان را جنگلهای حفاظتی تشکیل می دهد، سطح جنگلهای طبیعی و درجه استان را 73 هزار هکتار عنوان کرد و گفت: بعد از انقلاب 55 هزار هکتار از جنگلها را به عنوان ذخیره گاه جنگلی معرفی کردیم تا در حفظ و حراست از عرصه های ملی نقش ایفا نمائیم.

سلطان نژاد با اشاره به سطح 1 هزار و 71 هکتاری پارکهای احداث شده میزان اقدامات مربوط به صنوبرکاری و مدیریت منابع جنگلی و جنگلکاری چندمنظوره را به ترتیب 18286 و 54443 هکتار اعلام کرد.

این مسئول با بیان اینکه طی 40 سال در این بخش، به منظور توسعه و غنی سازی جنگل در عرصه های طبیعی عملیات مربوطه به مساحت 3400 هکتار اجرایی گردیده است، از توزیع نهال های جنگلی و فضای سبز به میزان 13 میلیون اصله در استان زنجان خبر داد و با اشاره به کم بودن سرانه فضای سبز استان(1200 مترمربع) در مقایسه با کشور(1700 مترمربع) گفت: محدودیت منابع آبی عامل اصلی کم بودن میزان سرانه فضای سبز استان زنجان می باشد.

وی با بیان اینکه در مدت 40 سال، 10میلیون اصله نهال صنوبر توزیع شده است، تصریح کرد: در مدت زمان یاد شده پروژه جنگل کاری حاشیه راه به سطح 68 کیلومتر توسط اداره کل منابع طبیعی استان زنجان در بخش جنگل صورت گرفته است.

با اشاره به اقدامات صورت گرفته در بخش مرتع طی 40 سال قبل اضافه کرد: در این مدت ممیزی مراتع به سطح 1097957 هکتار انجام شده و طرح های مرتعداری به مساحت 619700 هکتار تهیه شده است.

وی با اشاره به آموزش 6600 بهره برداران در استان زنجان میزان عملیات صورت گرفته در بحث نظارت بر محصولات فرعی، عملیات کپه کاری، احداث آبشخوار، بذرپاشی، تبدیل دیمزار و ... را تشریح کرد.

 

 

معاون آبخیزداری منابع طبیعی استان زنجان با اشاره به اهمیت اجرای پروژه های آبخیزداری و صرفه جویی اقتصادی در توجه به عملیاتی شدن آن ها، ابراز کرد: در کنار کاهش هزینه ها، سبب رضایتمندی عمومی و افزایش پوشش گیاهی، حفظ آب و خاک و حیات وحش می شود.

وی حفظ و بهبود شرایط حوزه های آبخیز را از اهداف اصلی اجرای پروژه های آبخیزداری عنوان کرد و گفت: اشتغالزایی و افزایش درآمد از نتایج مثبت اجرای پروژه های آبخیزداری است.

جعفر بیات، معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان زنجان تقویت و احیای منابع طبیعی، جمع آوری رواناب ها و هدایت آنها به سفره های آب زیرزمینی، کاهش خسارات سیل و ... را از دیگر مزایای اجرای پروژه های آبخیزداری اعلام کرد.

وی با اشاره به اهمیت حضور مردم، کشاورزان و حاشیه نشینان و سازمان های مردم نهاد برای تحقق برنامه های حفاظت از اراضی ملی و طبیعی اداره کل منابع طبیعی اضافه کرد: توسعه پایدار با همراهی و یکدستی تمامی مردم امکان پذیر می باشد.

 

 

پیمان فقیه نیز با تشریح خدمات معاونت حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و وظایف 3 اداره این بخش تصریح کرد:  100 آبگرمکن  خورشیدی در سال جاری در 6 روستای هدف استان زنجان نصب شده و مقرر گردیده تا پایان سال عملیات نصب 40 دستگاه اجرائی گردد.

وی همچنین سایر اقدامات صورت گرفته در بخش حفاظت و امور اراضی جهت حفظ و حراست از عرصه های ملی و طبیعی را ارائه کرد.

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :