پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - مراسم گرامیداشت هفته منابع طبیعی در دانشگاه پیام نور مرکز زنجان برگزار شد
بازدید : 107 18 اسفند 1397 ساعت 14:21 شماره :57861
با حضور اساتید و دانشجویان؛
مراسم گرامیداشت هفته منابع طبیعی در دانشگاه پیام نور مرکز زنجان برگزار شد

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی استان زنجان، دانشجویان و اساتید دانشگاه پیام نور با برگزاری نشستهای علمی در حوزه منابع طبیعی و اهمیت حراست از عرصه ها، هفته منابع طبیعی را گرامی داشتند.

ابتدا دکتر کشاورزی، استاد گروه کشاورزی دانشگاه پیام نور در نشستی که با عنوان " بررسی و مقایسه امتیازات و معایب کاشت چمن و درخت در فضاهای عمومی شهرهای ایران" برگزار شده بود با اشاره به اهمیت درخت و پوشش گیاهی اظهار کرد: ایران در کمربند خشک دنیا واقع شده است. بیش از 92 درصد کشور ما را مناطق خشک، نیمه خشک تشکیل می دهد.

وی با بیان اینکه چمن ها 1 تا 4 سانتی متر در یک روز نیازمند آب هستند، ابراز کرد: در زنجان این میزان 3 سانتی متر می باشد.

دکتر کشاورزی با اشاره به نیاز آبی شدید چمن تاکید کرد که این پوشش ها به هیچ عنوان برای کشور خشک و نیمه خشک ما مناسب نیست و ضروریست مسئولین در کشت درخت توجه جدی داشته باشند که در مقایسه با کاشت چمن مقرون به صرفه می باشد.

 

 

 

جعفر بیات، معاون آبخیزداری منابع طبیعی استان زنجان با اشاره به اینکه اگر نگاه تخصصی به حوزه منابع طبیعی نداشته باشیم در واقع سبب هدررفت منابع شده ایم، تصریح کرد: متاسفانه قدر و ارزش واقعی آب را پس از به خطر افتادن این مایه حیاتی دریافته ایم ولی هنوز هم محدود بودن آن را جدی نگرفته ایم.

وی خاک را از دیگر منابع طبیعی مهم دانست و افزود: برای حفظ آب و خاک باید پوشش گیاهی مناسبی داشته باشیم، در واقع وجود پوشش گیاهی هم به وجود آب و خاک بستگی دارد.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان زنجان همچنین به روش های کارشناسی در کشت نهال و حفظ و حراست از آن ها به حضار ارائه کرد.

 

 

 

سیروس جوادی، کارشناس اداره آموزش و ترویج اداره کل منابع طبیعی استان زنجان نیز با اشاره به حضور پرشور دانشجویان گروه کشاورزی دانشگاه پیام نور مرکز زنجان از دانشجویان دعوت کرد تا با تکمیل فرم عضویت در طرح همیار طبیعت شرکت کرده و به عنوان حامی طبیعت در کنار اداره کل منابع طبیعی باشند.

وی بر لزوم ارتقا آگاهی های جامعه در حوزه منابع طبیعی تاکید کرد و آن را سبب افزایش فرهنگ منابع طبیعی مدنظر رهبری دانست.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :