پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - با موضوع "اهمیت منابع طبیعی" در دانشگاه زنجان برگزار شد
بازدید : 93 22 اسفند 1397 ساعت 11:56 شماره :58277
نشست تخصصی
با موضوع "اهمیت منابع طبیعی" در دانشگاه زنجان برگزار شد
 

در راستای گرامیداشت هفته منابع طبیعی، نشست تخصصی با رویکرد اهمیت منابع طبیعی و نقش آن در آبادانی و توسعه مناطق با حضور اساتید، کارشناسان و دانشجویان در محل دانشگاه زنجان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی استان زنجان، دکتر کرمی، عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان در این نشست تخصصی با اشاره به نگاه ویژه مسئولین رده بالای کشور به جایگاه ویژه منابع طبیعی و اهمیت اجرای پروژه های آبخیزداری اظهار کرد: جلب مشارکت مردم، سنجش میزان توانمندی جامعه روستایی و تقویت حوزه نشینان در تحقق اهداف مربوط به پروژه های مشارکتی اداره کل منابع طبیعی می تواند نقش مهمی را ایفا کند.

دکتر کرمی با اشاره به نظامهای عرفی بهره برداری که سالیان سال در جوامع روستایی وجود داشته است را از چالش های حوزه منابع طبیعی اعلام کرد و گفت: تا وقتی نظام بهره برداری سنتی ساماندهی نشده است نمی توان انتظار داشت که پروژه های دستگاه مربوطه نتیجه بخش باشد.

خلیل آقاجانلو نیز با اشاره به مصوبات هیئت وزیران در استفاده از ظرفیت های تشکل ها و تعاونی های فعال در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی از سوی سازمان های جنگل مراتع و آبخیزداری_ محیط زیست اظهار کرد: اداره کل منابع طبیعی استان زنجان در این راستا همواره به این مصوبه نگاه جدی و ویژه ای داشته و دارد.

جلیل سلطان نژاد، معاون فنی اداره کل منابع طبیعی استان زنجان با اشاره به نصب بنچمارک و کمربندهای سبز در اراضی ملی و طبیعی عنوان کرد: امیدواریم با تعیین تکلیف پرونده های چرا و تجدیدنظر در ممیزی ها و ساماندهی پروانه ها، بتوانیم مشکلات مربوط به بهره برداری از عرصه ها و شناسایی صحیح دامداران را رفع نمائیم.

سلطان نژاد با اشاره به واگذاری مدیریت چرا به بهره برداران عنوان کرد: اداره کل منابع طبیعی خود را در کنار بهره برداران و نه مقابل آنان می داند به همین دلیل موضوع مدیریت چرا را به آنان واگذار کرده است.

مهدی نوربخش، مدیر روابط عمومی و کارشناس اداره کل منابع طبیعی استان زنجان نیز با اشاره به اهمیت اجرای پروژه های آبخیزداری در توسعه روستاها تصریح کرد: پروژه های بیولوژیکی بخش آبخیزداری می تواند در کنار توسعه مناطق، سبب افزایش سطح معیشت و بهبود وضعیت اقتصادی خانوارهایی باشد که در حفظ و حراست از عرصه ها، اداره کل منابع طبیعی را در اجرای عملیات حفاظتی یاری می کنند.

نوربخش با اشاره به تاثیر مثبت اقدامات مربوط به تسهیل گری در روستاها و ترغیب روستائیان برای حضور پررنگ در پروژه های مشارکتی اداره کل منابع طبیعی استان زنجان ابراز امیدواری کرد تا حوزه نشینان در تحقق اهداف حفظ منابع طبیعی این دستگاه را همراهی نمایند.

دکتر مجردی، عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه زنجان نیز در این نشست با اشاره به تنوع اجرای پروژه های منابع طبیعی در شهرستان طارم پیشنهاد کرد برای اثربخشی پروژه های اداره کل منابع طبیعی، ضروریست تا با نیروی انسانی کافی اهداف کارشناسی شده محقق گردد.

دکتر داودی، معاون پژوهشی دانشگاه زنجان نیز بر لزوم ارتباط تنگاتنگ سازمان ها و ارگان های فعال در عرصه محیط زیست و منابع طبیعی با دانشگاه تاکید کرد و گفت: دانشگاه می تواند با ارائه راهکارهای علمی و عملی و موثر در توسعه فضای سبز نقش کلیدی داشته باشد.

وی بر لزوم توجه به طرحهای پژوهشی در حوزه حفظ و مدیریت منابع طبیعی به ویژه آب تاکید و ابراز امیدواری کرد تا نسبت به برپایی نشستهای تخصصی در این زمینه در دانشگاه ها بیش از پیش توجه شود.

در پایان جلسه پرسش و پاسخ با حضور دانشجویان فعال و همچنین دهیاران فعال از روستاهای آقبلاغ زنجان، چسب ایجرود و هزاررود طارم و ... برگزار گردید.

 


 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :