پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - نصب 50 دستگاه آبگرمکن خورشیدی در روستاهای ماهنشان
بازدید : 61 31 ارديبهشت 1398 ساعت 13:5 شماره :60041
در راستای حفاظت از درختان جنگلی استان زنجان صورت گرفت؛
نصب 50 دستگاه آبگرمکن خورشیدی در روستاهای ماهنشان
 

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان، خلیل آقاجانلو این اقدام را در راستای حفاظت از درختان جنگلی و مراتع از تخریب و ریشه کنی اعلام کرد.

آقاجانلو اضافه کرد: یکی از مهم ترین اهداف سازمان جنگل ها و مراتع کشور حفاظت و حمایت از منابع طبیعی می باشد  ، در همین راستا اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری  استان زنجان در قالب طرحی تحت عنوان "حفاظت مشارکتی" در صدد حفاظت از منابع طبیعی برآمده است . 
وی افزود: روستاهای چای قشلاقی و تات قشلاقی  شهرستان ماهنشان  جمعا دارای 50 خانوار ثابت  که اکثرا به شغل  دامداری مشغول هستند . فاصله این روستاها تا زنجان 175 کیلونتر میباشد.

وی اضافه کرد: در بازدیدهای صورت گرفته ازاین  روستاها مشاهده گردید اهالی نسبت به قطع درختان و درختچه ها  و جمع آوری آن ها اقدام می کنند با بررسی موضوع  مشخص گردید کل اهالی روستا از این هیزم ها برای گرم کردن آب استفاده می نمایند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با اشاره به موقعیت جغرافیایی روستا که در یک منطقه کوهستانی واقع گردیده است، اظهار کرد: صعب العبور بودن راه دسترسی روستا و وضعیت اقتصادی اهالی مهم ترین عامل بوده تا امکان استفاده از سوخت های فسیلی برای اهالی فراهم نباشد بر همین اساس اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان تصمیم گرفت به منظور جلوگیری از قطع بی رویه درختان جنگلی ، اقدام به جایگزینی آبگرمکن­های خورشیدی به جای آبگرمکن­های هیزمی نماید که بعد از انجام مقدمات و طی مراحل قانونی اجرای پروژه نهایتا در مورخه 20 / 2 / 98 آبگرمکن­ها وارد روستاهای مذکور شده و توسط پیمانکار طرح ، نصب آنها آغاز گردید.

وی ادامه داد: آبگرمکن­ها مجهز به المنت بوده  که حتی در روزهای ابری و برفی زمستان هم قابل استفاده خواهد بود. کلیه هزینه ساخت ، حمل و نصب آبگرمکن­ها را این اداره کل  متقبل گردیده و اهالی فقط هزینه لوله کشی منزل را پرداخت می­کنند.

آقاجانلو افزود: در مقابل این اقدام اداره کل، کلیه اهالی این روستاها متعهد گردیدند به عنوان همیار طبیعت  کلیه موارد حفاظت از منابع طبیعی را رعایت نموده  و در کنترل  حریق، تخریب، تصرف اراضی ملی و ورود دام مازاد و با اداره منابع طبیعی و آبخیزداری همکاری نمایند.

وی با اشاره به تعهدات روستائیان در این زمینه گفت: مردم روستا از قطع ، جمع آوری و انبار و روشن کردن هیزم که دارای مشقت و سختی زیادی می باشد آسوده گشته و با استفاده از آبگرمکن های خورشیدی زندگی راحتی را تجربه خواهند کرد.

مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان ابراز کرد: با اجرای این طرح سالیانه از قطع و سوزاندن چیزی حدود 115 تن چوب درختان و درختچه های جنگلی جلوگیری به عمل می آید.

  


 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :