پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - افتتاح 7 پروژه آبخیزداری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی
بازدید : 93 28 خرداد 1398 ساعت 14:11 شماره :60951
با حضور معاون اول رئیس جمهور انجام شد؛
افتتاح 7 پروژه آبخیزداری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی
 

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان، امروز 7 پروژه آبخیزداری و آبخوان داری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی با حضورمعاون اول رئیس جمهور در استان زنجان با اعتباری بالغ بر66 میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

با افتتاح این پروژه ها حدود 17 هزار نفر در استان صاحب شغل می شوند.

پخش سیلاب و آبخوان داری خراسانلو، کنترل سیل و رسوبات ساغرچی و کنترل سیل و رسوبات میرآخور در ماهنشان، آبخوان داری و کنترل سیل آقبلاغ در زنجان، پخش سیلاب و آبخوان داری نصیرآباد در خرمدره، ذخیره رواناب و کنترل سیل خوشنام درابهر و همچنین ذخیره رواناب و کنترل سیل چشین درابهر از طرح های افتتاح شده امروز به دست جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در استان زنجان می باشد.

به گفته مسئول روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان، آبخیزداری گامی در راستای توسعه منابع طبیعی بوده که خود بستر توسعه پایدار کشور به شمار می رود.

نوربخش افزود: مهمترین ویژگی آبخیزداری مدیریت حوزه های آبخیز به عنوان سیستم های پویای فیزیکی، بیولوژیکی،اقتصادی و اجتماعی است.

وی به آبخوان­داری نیز اشاره کرد و گفت: آبخوانداری مجموعه ای از عملیات مکانیکی است که با مهار و نفوذ سیلاب بر روی عرصه های آبخوان موجب احیاء کمی و کیفی منابع آب و خاک، تقلیل و حتی حذف خسارت های مستقیم و غیر مستقیم و در نتیجه بهینه سازی محیط زیست می شود.

مسئول روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با بیان این که 200 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی جهت اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری در سطح کشوراختصاص یافته است افزود: از این مقدار بیش از 12 میلیارد تومان به اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان تخصیص داده شده است.

به گفته نوربخش این اعتبارات در 16 حوزه آبخیز در سطح استان هزینه شده که عملیات اجرای 7 پروژه به اتمام رسیده است و امروز نیز با حضورمعاون اول رئیس جمهور به بهره برداری رسید.

 وی در ادامه کنترل فرسایش و جلوگیری از هدر رفت خاک مرغوب کشاورزی، ایجاد تعادل پایدار بین منابع آب، خاک و گیاه، مهار و کنترل و افزایش بهره‌وری آب و نیز بالا بردن سطح رفاه و افزایش مشارکت عملی مردم ساکنین حوزه آبخیز در حفاظت از منابع موجود را از جمله مزایای اجرای این طرح ها اعلام کرد.

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :