پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ایجرود
اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ایجرود

موقعیت جغرافیایی شهرستان ایجرود

        شهرستان ایجرود یکی از شهرستان های استان زنجان است که در باختر منطقه واقع شده و از شمال به شهرستان زنجان از جنوب به شهرستان خدابنده، از شمال خاوری به سلطانیه در ابهر، از شمال باختری به شهرستان ماه نشان و از باختر به شهرستان بیجار (استان کردستان) محدود می شود. شهرستان ایجرود در 47 درجه و 49 دقیقه تا 48 درجه و 35 دقیقه درازای خاوری و 36 درجه و 5 دقیقه تا 36 درجه و 34 دقیقه پهنای شمالی واقع شده است. شهر زرین آباد مرکز این شهرستان نیز در 48 درجه و 17 دقیقه درازای جغرافیایی و 36 درجه و 25 دقیقه پهنای جغرافیایی و ارتفاع 1740 متری سطح دریا واقع شده است.

 

شهرستانهای استان زنجان مطابق آخرین تقسیمات کشوری

نام شهرستان

ایجرود

وسعت(KM2 )

1829

جمعیت کل

41456

جمعیت شهری

2970

جمعیت روستایی

38486

تعداد شهر

2

تعدد بخش

2

تعداد دهستان

4

تعداد کل ابادی

96

آبادی دارای سکنه

80

آبادی خالی از سکنه

16

کل خانوار روستایی

7381

آبادی بالای 20 خانوار

63

خانوار آبادی بالای 20

7191

توضیح : ارقام مربوط به جمعیت روستایی بر مبنای سر شماری سال 1375 میباشد.

 اقلیم و ویژگیهای طبیعی:  

        استان زنجان از نظر شکل ظاهری زمین ، دارای دو منطقه کوهستانی و جلگه ای (دشت)میباشدکه اکثرشهرهای آن در دامنه کوهها و دشتهای بین رشته کوهها و مناطق کوهستانی قرار گرفته اند.در میان این رشته کوهها سرزمینهای حاصلخیزی قرار گرفته اند که به عنوان مثال می توان از شرق به غرب مناطقی چون دره ابهر، دشت زنجان- ابهر، چمن سلطانیه و درکل خمسه زنجان( شامل زنجان ، طارم ، ایجرود ، ابهر ، و خدابنده )  را نام برد. اقلیم استان متاثر از دو عامل مهم یعنی نحوه ورود جبهه های عظیم رطوبتی وحرارتی ، و وضعیت توپوگرافی و ارتفاع از سطح دریا   می باشدتیپ غالب اقلیمی استان نیمه خشک فراسرد(52%)و سرد(18%)می باشد که حدود 70 % درصد سطح استان را می پوشاند. تیپ اقلیمی نیمه خشک فرا سرد دارای درجه حرارت متوسط ماهانه در سردترین ماه سال کمتر از 7- درجه سانتی گراد است.متوسط درجه حرارت در ماههای فروردین اردیبهشت- مهر آبان مطلوب ومابین 8 الی 14 درجه سانتی گراد و در ماههای خرداد - تیر- مرداد- شهریور گرم و درماههای آذر- دی- بهمن و اسفندسرد میباشد . بر اساس آمارهای ارائه شده از ایستگاههای سینوپتیک زنجان تعداد روزهای یخبندان استان در حدود 100روز میباشدکه بیشترین فراوانی روزهای یخبندان در بهمن ماه 25روز و در دیماه 24 روز، در آذرماه 18 روز و در اسفند ماه 17 روز اتفاق افتاده است. درمجموع میتوان گفت که دراستان زنجان 6 ماه از سال یخبندان اتفاق می افتد ( آمار سال1375)  میزان بارندگی استان طی سالهای 1378- 1374 ،  304 میلیمتر در سال بوده است که در این میان مرکز استان با246میلیمتردرسال وخدابنده با383میلیمتردرسال به ترتیب کمترین وبیشترین بارندگی دراستان راداشته اند.

تقسیمات کشوری

بر اساس آخرین تقسیمات کشوری این شهرستان دارای دو بخش به نام‌های مرکزی و حلب و دو شهر به نام‌های زرین‌آباد(مرکز شهرستان) و حلب و چهار دهستان به نام‌های ایجرود بالا، گلابر، سعیدآباد و ایجرود پایین و ۷۹ آبادی دارای سکنه می‌باشد.

پیشینۀ تاریخی

 عمده‌ترین جاذبه‌های طبیعی و تاریخی شهرستان ایجرود که این منطقه را از سایر نقاط استان متمایز نموده و شرایط لازم را برای گردشگری و به‌ویژه اکوتوریسم فراهم می‌نماید عبارتند از:تنوع راه‌های ورودی و خروجی شهرستان حداقل هشت مسیر جاده آسفالته فرعی و یک جاده فرعی اصلی غرب کشور که در طول و عرض شهرستان گسترده شده‌اند و بنا به تعریفی می توان گفت که جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی که عمدتاًدر جوار هم قرار گرفته‌اند در یک کریدور تاریخی و طبیعی از آثار تاریخی زنجان سلطانیه سجاس قیدار نبی شروع و از طریق آثار تاریخی گلابر و مناظر طبیعی و دیدنی آن به زرینآباد که از کنار دریاچه سد گلابر نیز عبور می‌نماید به مناظر بسیار زیبا و آثارتاریخی روستای خوئین(قلعه زیر زمینی دژمنده و بازار و گرمابه) و چشم‌انداز طبیعی زیبای باغات، جنگل‌ها و آبگرم روستای ارکوئین، گورستان‌های تاریخی با قدمت بسیار زیاد روستاهای قمچقای بلوبین و سعیدآباد و خوئین و همچنین میل خوئین پل تاریخی قجور احداث شده بر روی رودخانه قزل‌اوزن با ورود به شهرستان ماهنشان و اثر تاریخی تخت سلیمان در شهرستان همجوار یعنی تکاب استان آذربایجان‌غربی ختم می‌شود. مسیر فوق دارای ویژگی‌هایی است که می‌تواند مورد توجه بیشتری قرار گیرد تا عامل جذب گردشگر باشد.

 
اقلیم و آب و هوا و موقعیت جغرافیایی

 شهرستان ایجرود به عنوان یکی از شهرستان‌های استان زنجان در مسیر جاده زنجان- بیجار و در فاصله 35 کیلومتری از مرکز استان واقع شده، این شهرستان از شمال به شهرستان زنجان از شرق به خدابنده از جنوب به استان کردستان از غرب به شهرستان ماهنشان محدود گردیده، مساحت شهرستان بالغ بر ۱۸۲۹ کیلومترمربع می‌باشد که در ۴۸ درجه و ۳۵ دقیقه تا ۴۷ درجه و ۵ دقیقه طول شرقی نصف‌النهار گرینویچ و ۳۶ درجه و ۳۵ دقیقه تا ۳۶ درجه و ۵ دقیقه عرض شمالی خط استوا قرار دارد.

 ارتفاع شهر زرین‌آباد از سطح دریا حدود ۱۷۴۹ متر می‌باشد.شهرستان ایجرود دارای منطقۀ کوهستانی وجلگه‌ای‌ است و شرایط آب و هوایی کوهستانی را دارا می‌باشد معمولاً در ارتفاعات دارای آب و های سرد کوهستانی زمستانی برفی و قسمت دشت‌ها در تابستان دارای آب و هوای معتدل و خشک می‌باشد.

 

چاپ | ارسال به ديگران  |