پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خرم دره
اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خرم دره

موقعیت جغرافیایی شهرستان خرم دره

این شهرستان در قسمت جنوبی و در 85 کیلومتری استان زنجان واقع شده که از شمال به استان قزوین و از شرق و غرب به شهرستان ابهر و از جنوب به شهرستان خدابنده محدود می‌شود. مساحت شهرستان 407 کیلومتر مربع می‌باشد و ارتفاع آن از سطح دریا 1575 متر می‌باشد. منطقۀ خرم‌دره، منطقه‌ای کوهستانی محسوب می‌شود. طبق آمار گیری سال 85 این شهرستان دارای جمعیتی 60499 نفری است که معادل 15342 خانوار خواهد بود و جمعیت شهری آن 48398 نفر و روستائی 12101 نفر میباشد. درصد با سوادی نیز در این شهرستان برابر 3/85 درصد است.

 خرم‌دره دارای 18 روستا می باشد که عبارتند از: اردجین- شویر- سوکهریز- اسلام آباد- انجلین- رحمت آباد- قلعه حسینیه- الوند- باغدره- فلج- خلج- ویستان بالا- ویستان پائین- پلاس - نصیر آباد - خلیفه‌لو- آرانج - پلك و 8 روستا دارای دهیاری می‌باشند.

شهرستان خرم دره یک قسمت از حوزه آب ریز رودخانه ابهررود را تشکیل می دهد که قسمتی از آن از ارتفاعات شمالی و شمال غرب شهرستان و قسمت دیگر آن از ارتفاعات جنوب و جنوب غرب به رودخانه کبیر می ریزند و در حال حاضر در این حوزه 2 سد خاکی یکی در ضلع شمالی بنام خلیفه لو و دیگری در ضلع جنوب غربی بنام سد شویر احداث شده است . از ویژ گی های خاص این شهرستان وجود 230 حلقه چاه عمیق ،174 رشته چشمه ، 47 رشته قنات ، 11 رودخانه فصلی و 3 رودخانه دائمی است. نام خرم دره برگرفته از موقعیت طبیعی این منطقه است و چون خرم دره روستای خوش آب و هواو خرمی واقع شده بود، به این نام معروف شده است. شهرستان خرم دره قبل از ایجاد راه آهن و جاده ترانزیتی و در کل تبدیل به یک شهر، دهکده خرم، آباد و پر رونقی در 6 کیلومتری شهر ابهر بود و در امر کشاورزی و زراعت فعالیت داشت، هم‌چنین برای مسافرینی که از جاده ابریشم می گذشتند، محل استراحت و تجدید نیرو محسوب می شد. وجه تسمیه و پیشینه تاریخی نام خرم دره برگرفته از موقعیت طبیعی این منطقه است و چون خرم دره روستای خوش آب و هوا و خرمی واقع شده بود، به این نام معروف شده است.

از جاذبه های بکر و دیدنی این شهرستان میتوان به باغهای وسیع میوه بویژه محمود آباد ، جاده بین مزارع داسداران ، کوچه باغهای قدیمی ، جنگلهای شاه باغی ، ارتفاعات همجوار الوند ، پلاس و ویستان ، دریاچه کوچک سدهای خلیفه لو و شویر جاذبه های طبیعی و تاریخی اشاره کرد. این شهرستان پتانسیل زیادی از لحاظ صنعت وکشاورزی دارد.

سیب سرخ این شهرستان از کیفیت بالایی برخوردار است. مکان‌های دیدنی و تاریخی کشتزارها و باغ‌های میوه که با دستان پرتوان اهالی شهر و روستاهای خرم دره ایجاد شده، این منطقه را به ناحیه ای خوش آب و هوا و دیدنی تبدیل کرده است خرم  دره به دلیل انبوهی درختان، در سایه هستند و در فصول چهارگانه به تابلوهای زیبای طبیعی تبدیل می شوند که تحسین هر بیننده ای را بر می انگیزند.

کشاورزی و دامداری اقتصاد شهر خرم دره بر پایه کشاورزی، دامداری و خدمات استوار است. کشاورزی در شهرستان خرم دره به دلیل استعداد فراوان از نظر آب‌های زیر زمینی و خاک‌های حاصلخیز رواج بسیار یافته و شغل اصلی مردم این ناحیه شده است. نوع کشت در این شهرستان آبی و دیمی و محصولات عمده آن گندم، جو، تره بار، انگور، لوبیا، زردآلو، سیب و بادام است

خرم دره تا چندی پیش از لحاظ تقسیمات سیاسی یکی از شهرهای شهرستان ابهر بود که محدوده اطراف شهر و روستاهای گرداگرد آن را شامل می شده است ولی در تقسیمات کشوری سال 1377 با عنوان یک شهرستان مستقل به مرکزیت شهر خرم دره شناخته شد.

تاسیس اداره

اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان خرم دره در سال 1384 تاسیس و در شهرستان مستقر گردیده است.

پرسنل اداره

پرسنل اداره این شهرستان دارای 5 نفر پرسنل رسمی و پیمانی و 5 پست سازمانی (رئیس اداره ، دو نفر کارشناس جنگل و مرتع ، یک نفر کارشناس حقوقی و یک نفر تکنسین جنگل و مرتع ) می باشد.

وسعت عرصه های ملی

با بررسی های بعمل آمده وسعت اراضی ملی و موات این شهرستان 24557 هکتار می باشد.

پناسیل بالای شهرستان خرمدره در زراعت چوب بخصوص صنوبر :

شهرستان خرم دره به عنوان نگین سر سبز استان زنجان یکی از قطب های مهم زراعت چوب بویژه صنوبر می باشد و از ابتدای تشکیل این اداره تا کنون تعداد 000/890/3 اصله نهال صنوبر به صورت یارانه ای تحویل متقاضیان گردیده و در حال حاضر وسعت جنگل های مصنوعی دست کاشت صنوبر در شهرستان خرم دره بالغ بر 2810 هکتار می باشد.همچنین در حال حاضر یک واحد صنعتی صنوبر کاری با درختان 6 ساله به مساحت 50 هکتار تحت نظر کارشناسان این اداره متعلق به بهره برددار در حال فعالیت می باشد که از لحاظ وسعت و کیفیت در منطقه شمال غرب کشور منحصر به فرد می باشد.همچنین در بخش صنایع تبدیلی چوب ،غیر از موارد مذور چندین واحد صنعتی بزرگ و کوچک بخصوص واحد صنعتی سینا چوب خرم دره و چندین کارگاه صنایع تبدیلی در حال فعالیت می باشند.

کاشت نهال صنوبر در خرم دره

  نوع پوشش گیاهی شهرستان خرمدره

پوشش گیاهی شهرستان خرم دره سطحی بالغ بر 40599 هکتار مساحت دارد که حدود 24557 هکتار آنرا مراتع و 9737 هکتار آن اراضی زراعی دیمی و 5940 هکتار اراضی آبی و 365 هکتار آن مناطق مسکونی و بستر رودخانه هاست.مراتع شهرستان دارای انواع گیاهان مرتعی از قبیل گونه های ممنوع القطع از جمله گون و سایر گونه های مرتعی شامل درمنه کوهی و گیاهان مرتعی حمایت شده از قبیل کما و گیاهان دارویی از قبیل بو مادران ، آویشن ، شنگ ، گل گاو زبان ، قاصدک کوهی ، خاک شیر ، قدومه ، رازیانه ، شقایق ، میخک ، گل ماهور ، تاج خروس ، و سایر گونه ها از قبیل انواع لگوم ها ،کنگر ، جارو ، گراس های مختلف و غیره می باشد.علوفه قابل برداشت مراتع شهرستان 2424 تن و دام وابسته به مرتع 5/26530 واحد دامی می باشد که با جمعیت بالغ بر 974 خانوار و 5844 نفر ،توان بالای مراتع شهرستان در تامین معیشت و اقتصاد بهره برداران روستایی را بازگو می نماید.

تصویری از تبدیل دیمزارکم بازده به علوفه در روستای اسلام آباد


 

 


 

تصویری از کودپاشی مرتع خلیفه لو

 

 

مراجعات فراوان ارباب رجوع

نقل و انتقالات فراوان اراضی که در سایه توان بالقوه اراضی شهرستان در کسب انواع مجوز های صنعتی ،کشاورزی و خدماتی به دلیل ارزش بالای اراضی منطقه و همجواری اراضی کشاورزی –صنعتی –خدماتی با اراضی ملی ، سبب گردیده که تعداد مراجعه کنندگان این اداره زیاد شود و سالانه بیش از 1800 استعلام از ارگان های مختلف را پاسخگو باشد.

وجود معادن

در پی رونق کشاورزی شرکت‌های بزرگ و کوچک نیز فعال شده و اسباب رونق خدمات صنعتی و بازرگانی این منطقه را فراهم کرده اند.در حال حاضر تعداد 31 فقره معدن در زمینه های مختلف در این شهرستان در حال فعالیت می باشد که اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان نظارت مستمر بر فعالیت آنها دارد

تصویری از معدن گرانیت روستای الوند


تصویری از معدن شن و ماسه ویستان سفلی

 

تصاویری از معدن مس خلیفه لو


 

بر اساس استعلام بعمل آمده از اداره صنعت ،معدن و تجارت شهرستان خرمدره ناحیه شهرک صنعتی غزال خرم دره با مساحت کل 338 هکتار دارای تعداد 18 بهره بردار فعال صنعتی نیز از جمله شرکت مینو و کشت و صنعت خرم دره و سبز دشت و.... در حال فعالیت می باشد. . لذا از آغاز دهه چهل، با استقرار کارخانجات مواد غذایی مینو در حوزه نفوذی شهر خرم دره و به کارگیری حدود دو هزار نفر کارگر و کارکنان شاغل در این کارخانجات رونق و رشد خرم دره افزایش یافته و با توسعه بخش صنعت مواد غذایی و خدمات، چهره روستایی این منطقه به چهره صنعتی - خدماتی شهری تبدیل شده است.

منابع آبی و پرو ژه های آبخیز داری شهرستان خرم دره دارای دو سد خاکی مهم بنام خلیفه لو وشویرمیباشد و دارای پروژه پخش سیلاب 100 هکتاری الوند و نصیر آباد بوده که پروژه مذکور علاوه بر تامین نیاز آبی کشاورزان منطقه ، باعث تغذیه سفره آب زیر زمینی می شوند.

 

تصاویری از بند رسوب گیر خلیفه لو


 

 تصاویری از پخش سیلاب در روستای نصیر آباد


 

تصاویری از بند رسوب گیر در روستای اردجین


 

کلاس های ترویجی

 برگزاری کلاس های ترویجی جهت بالابردن آگاهی عمومی مردم در جهت حفظ منابع طبیعی و گسترش درخت کاری ، جلوگیر ی از آتش سوزی مراتع و جنگل ها ، ایجاد فضای سبز و حفاظت از عرصه های منابع طبیعی از دیگر اقدامات این اداره می باشد.

 

تصاویری از برگزاری کلاس های ترویجی

 

 

 
 
 

 شهرستان خرم دره دارای پتانسیل خاصی از لحاظ طبیعی میباشد. وجود مراتع خوب در ارتفاعات شمالی که قسمتی از منطقه شکار ممنوع خراسانلو را در بر می گیرد و پوشش گیاهی مناسب از جمله آن میباشد.

 

اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان خرم دره

چاپ | ارسال به ديگران  |