پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سلطانیه
اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سلطانیه

معرفی شهرستان سلطانیه

 

موقعیت جغرافیایی

 شهرستان سلطانیه همجوار با شهرستان های طارم ، ابهر ، قیدار و زنجان و نزدیکترین شهرستان به مرکز استان به عنوان مرکز جغرافیای استان زنجان شناخته شده  و در مرکز ثقل گردشگری زنجان ، سلطانیه و کتله خور و در مسیر جاده ترانزیت  بین المللی شمال غرب کشور قرار گرفته که باعث افزایش اهمیت موقعیت استرتژیک منطقه محسوب می شود.

 

 اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سلطانیه :پس از ارتقای شهر سلطانیه به طراز  شهرستان در مورخه 15/12/92 پایه گذاری و تاسیس شد.

 

 مساحت مرتع و نوع پوشش گیاهی

 شهرستان سلطانیه با مساحت مرتعی45000 هکتار که اغلب رویشگاه گونه هایی مانند گون ، درمنه ، استراگالوس و انواع سیاه تلو ، زالزالک و ... می باشد که از ارزش بالایی در تعلیف دام و تثبیت خاک داشته و اکثرا" ممنوع القطع می باشد.

 

چمن طبیعی سلطانیه

 چمن سلطانیه به عنوان میراث ملی در  فلات زنجان ، ابهر قرار  گرفته و این فلات از فاصله گرفتن دو رشته  کوه موازی  که در جهت شرقی ، غربی امتداد دارند تشکیل گردیده و با وسعت تقریبی 35 کیلومتر مربع به طول 20 کیلومتر  و به عرض متوسط 2 کیلومتر در قسمت جنوبی این فلات قرار گرفته است.

در حوزه استحفاظی شهرستان چمن طبیعی سلطانیه با همجواری قرای المکی ، مشک آباد ،خیر آباد ، حسین آباد ، سنبل آباد ، قلعه و ... در بنچ مارک حفاظتی محاط  بوده که حفاظت از چمن باید توسط سیاستهای نظام مند و خاص صورت پذیرد.

 

جنگل های طبیعی سلطانیه

 این شهرستان به علت همجواری با شهرستان طارم دارای جنگلهای طبیعی و ممنوع القطع با مساحت تقریبی 1087 هکتار  می باشد که به صورت شبانه روزی توسط مامورین حفاظت و مخبرین محلی رصد و محافظت می شود . گونه غالب این جنگلها ارس بوده و امید است با سیاستهای درست تبدیل به ذخیره گاه ارس گردد.

  

شغل اهالی قرای شهرستان

 شغل اکثریت اهالی دامداری و با 1632 بهره بردار دارای ظرفیت مجاز 26893 دام  می باشد.

 

 ارزش منطقه

ارزش بالای اراضی به موجب کلاس بندی شش گانه موسسه تحقیقات خاک ایران:

 

 شهر سلطانیه بر روی خاک درجه یک و دشت دامنه ای با شماره واحد 4/1 واقع شد که از ارزش  بالایی به لحاظ  کیفیت خاک برای زراعت و شخم و آب های زیر زمینی فراوان از نوع  بی کربناته می باشد.

 کوههای سلطانیه به عنوان خواستگاه کانسارهای سیلیس، تاپ کوارتزیت، فلزات نادر، مس گرانیت و وجود ذخایر عظیم فلزات، آهک بوده و  موجب ایجاد زمینه شکل گیری معادن استخراج فلزات در مساحت های بالا بوده که فعالیت 62 معدن در حوزه شهرستان موید این عنوان می باشد.

 این شهرستان با قابلیت عدم فرسایش خاک ، وجود اراضی مسطح و بهترین خاک زراعی پتانسیل بالایی جهت ایجاد جنگلها و زراعت چوب را دارا می باشد.

 

جنگل کاری

در راستای سیاست های نظام مند سازمان جنگل ها و مراتع جنگل کاری دست کاشت به مساحت 57000 مترمربع با گونه های غالب نارون ، اقاقیا ، عرعر و زبان گنجشک در روستای قره بلاغ از اقدامات شایان ذکر می باشد .

 

حفظ و صیانت از مراتع

 به  منظور احیاء و حفاظت از پوشش گیاهی مراتع ، اخراج دام مازاد از مراتع به تعداد 2600 راس واحد دامی و کنترل و شاخ شماری 26893 راس واحد دامی مجاز در قالب طرح مدیریت چرا انجام پذیرفته است.

 

 پروژه های آبخیزداری

 جهت مدیریت حوزه های آبخیز و جلوگیری از فرسایش خاک و تشکیل رواناب پروژه های عظیم آبخیزداری در قرای بوئین ، کبود گنبد ، سرخه دیزج و اسد آباد به بهره برداری رسیده است.

 

چاپ | ارسال به ديگران  |