پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - هشدار صریح رهبر معظم انقلاب درباره «کوه‌خواری» و «زمین‌خواری»
هشدار صریح رهبر معظم انقلاب درباره «کوه‌خواری» و «زمین‌خواری»

 

روز یکشنبه 17 اسفند ماه 93 ؛ بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در  دیدار با مسئولان و دست‌اندرکاران منابع طبیعی و حفظ محیط زیست، بر حل مسایل و مشکلات زیست محیطی همچون کوه‌خواری، زمین‌خواری، دست‌اندازی به جنگل‌ها و مراتع و فضاهای سبز تمرکز داشت. به واقع سخنان اخیر رهبری و هشدارهای صریح ایشان را می‌توان آغاز فصلی تازه در توجه به محیط زیست دانست. به نظر می‌رسد که علاقه‌مندان به محیط زیست می‌توانند بهترین بهره‌برداران از این سخنان و رهنمودها باشند و فعالیت‌های خود را بر اساس محورهای مطرح شده سازماندهی کرده و بر عملکرد محیط زیستی دستگاه‌های ذی‌ربط نظارت کنند ...

از طرفی با مرور دوباره بیانات معظم له می‌شود به این نکته پی برد که ایشان تأکید زیادی بر موضوع اتحاد در حوزه محیط زیست داشتند و مهم ترین پیام شان این بود که حقیقت محیط زیست به یک سازمان نیست و همه نهادهای دولتی، مردم و مجلس باید دست به دست هم بدهند تا قوی ترین کمربند محافظتی را به دور محیطی به وجود بیاورند که انسان ها زنده بودنشان را مدیون سبز بودن آن هستند.

ایشان در بخشی از بیانات؛ پدیده زمین‌خواری و اخیرا کوه‌خواری و ساخت و ساز در ارتفاعات را از دیگر مسائل رنج آور و اسفبار دانستند و تاکید کردند که باید در قانون، این گونه اقدامات جرم تلقی شوند و افراد سوء استفاده کننده بی هیچ اغماضی مورد تعقیب قضایی قرار گیرند و اگر در دستگاه ها نیز کوتاهی انجام گیرد، باید با عوامل این کوتاهی هم به شدت برخورد شود.

 رهبر معظم انقلاب اسلامی افزودند: مساله محیط زیست، مساله این دولت یا آن دولت، مساله این شخص یا آن شخص و مساله این جریان و یا آن جریان نیست، بلکه موضوعی کشوری و ملی است که باید برای حل مشکلات مرتبط با آن، همه دست به دست یکدیگر دهند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به دیدگاه اسلام درباره اهمیت حفظ زمین و ثروت های عمومی کره خاکی تصریح کردند: اسلام و ادیان الهی همواره بر لزوم احساس مسئولیت انسان در قبال طبیعت و حفظ تعادل میان انسان و طبیعت تأکید کرده اند، زیرا عامل اصلی بروز مشکلات زیست محیطی بر هم خوردن این تعادل است.

 

چاپ | ارسال به ديگران  |